Święta wojna Rosjan

Święta wojna Rosjan, Polska 2015

Film szuka odpowiedzi, dlaczego Rosjanie uważają wojnę za świętą, czy są gotowi bronić interesów bez względu na cenę i jak postrzeganie historii II wojny światowej wpływa na odbiór współczesności.

 • Czas trwania: 49 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Barbara Włodarczyk

Święta wojna Rosjan w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Barbara Włodarczyk Scenariusz
 • Grzegorz Rybak Montaż
 • Walentyn Bodrow Zdjęcia
 • Barbara Włodarczyk Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Triumf w II wojnie światowej stanowi główny powód do dumy narodowej Rosjan. Żadne inne święto nie jest obchodzone tak hucznie i z takim rozmachem jak 9 maja. Autorka spróbuje dowiedzieć się, dlaczego Rosjanie uważają, że wojna jest święta, czy są gotowi bronić własnych interesów bez względu na cenę i jak postrzeganie historii II wojny światowej wpływa na odbiór współczesności. Barbara Włodarczyk rozmawia m.in. z uczestniczką blokady Leningradu, z żołnierzami, którzy walczyli w Afganistanie i Czeczenii oraz z członkami chóru Aleksandrowa.

"Rosja jest niezwyciężona i da odpór każdemu wrogowi" - mówią Rosjanie. Słynna monumentalna pieśń "Święta wojna", która zagrzewała żołnierzy Armii Czerwonej do walki z hitlerowcami, dziś znów rozbrzmiewa na Krymie i w Moskwie. I to nie tylko z powodu 70. rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem. Także w kontekście konfliktu na wschodzie Ukrainy. - Jak słyszę pierwsze słowa "Wstawaj kraju ogromny, wstawaj do śmiertelnego boju", to aż chcę chwycić za broń - mówi 50 - letni Wowa, weteran wojny w Afganistanie. Jego koledzy walczą dziś jako ochotnicy w Donbasie. - Bronią naszych przed ukraińskimi faszystami - tłumaczy z przekonaniem. Wytrzymaliśmy w chłodzie i głodzie 2, 5 roku blokady Leningradu, to i sankcje wytrzymamy, podkreśla emerytka z Petersburga. Dla niej, tak jak dla 80% Rosjan, triumf w II wojnie światowej stanowi główny powód do dumy narodowej. W Moskwie i w Petersburgu żadne inne święto nie jest obchodzone tak hucznie i z takim rozmachem jak 9 maja. A wszystko, co rzuca jakikolwiek cień na sukces Armii Czerwonej, odbierane jest jak zamach na świętość. Dlaczego Rosjanie uważają, że wojna jest święta, czy są gotowi bronić własnych interesów bez względu na cenę, jak postrzeganie historii II wojny światowej wpływa na odbiór współczesności, zwłaszcza konfliktu na Ukrainie, i co myślą na temat zaangażowania ich żołnierzy w Donbasie? Odpowiedzi na te pytania autorka szuka w Moskwie, w Petersburgu i na prowincji. Rozmawia m. in. z uczestniczką blokady Leningradu, z żołnierzami, którzy walczyli w Afganistanie i Czeczenii, z członkami chóru Aleksandrowa, który wykonuje monumentalną pieśń "Święta wojna", a także z dziennikarką, która brała udział w tajnych pogrzebach spadochroniarzy poległych na Ukrainie i z krewnymizabitego w Donbasie rosyjskiego żołnierza ochotnika.

Komentarze

Skomentuj
 • Pikuś (gość)

  Ale i tak zło...

  17.05.2021 20:03
 • Pikuś (gość)

  Podobnie jak ''deutsche'' Polska niepodległa jest dla nich solą w oku/gale przekrwionej. Głosowałem na PiS bo lizanie niemieckich tyłków prze PO to już było za wiele na moje nerwy. Wybrałem mniejsze zło

  17.05.2021 20:01
 • Pikuś (gość)

  @Pytania niedouczonego idioty Ruscy byli, są i będą wrogiem Polski. Wystarczy książka od Historii ze szkoły podstawowej aby to zrozumieć. Nie trzeba 100 książek. No chyba że ktoś jest idiotą i nie ogarnia tematu

  17.05.2021 19:57
 • Pytania niedouczonego idioty

  Rosja to cywilizacja TURAŃSKA, cywilizacja warownego obozu wojskowego.. Wystarczy się trochę dokształcić, przeczytać ze 100-200 książek i można coś pisać o Rosji lub kręcić o niej filmy.

  10.05.2021 23:33
 • lazania (gość)

  A jest tam ktoś kto stał pod Warszawą i czekał aż powstanie upadnie i miasto wymordowane spłonie ? A może ktoś z nkwd z Katynia ? 21 768 zamordowanych. To właśnie lubią, mordowanie od tyłu.

  10.05.2021 23:02

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×