Świetlik - spółdzielnia usług wysokościowych

Polska 2010

Losy działaczy opozycji, którzy w czasie stanu wojennego postanowili założyć firmę oferującą mycie okien. Po dziesięciu latach stali się ważnymi osobami w polskiej polityce.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Świetlik - spółdzielnia usług wysokościowych w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Losy działaczy opozycji, którzy w czasie stanu wojennego postanowili założyć firmę oferującą mycie okien. Na tle wydarzeń lat osiemdziesiątych przedstawiona zostaje historia rozwoju spółdzielni i kształtowania się postaw bohaterów, a także rozwój ich biznesowych i politycznych karier. Chłopcy, którzy wspinali się na linach alpinistycznych, by myć okna i malować kominy, po upływie dekady stali się ważnymi uczestnikami życia publicznego w demokratycznym kraju. Autor filmu stara się odpowiedzieć na pytanie o genezę polityki we współczesnej Polsce.

Treść: Film dokumentalny "Świetlik, spółdzielnia usług wysokosciowych" ukazuje losy grupy młodych Polaków działających w opozycji, którzy w 1983 roku, w czasie stanu wojennego, postanowili założyć firmę myjącą okna Świetlik. Film opowiada o ważnym fragmencie historii pokolenia, które stało się elitą polityczną i intelektualną nowej demokratycznej Polski. Na tle wydarzeń lat osiemdziesiątych przedstawiona została pełna anegdot i zwrotów akcji historia rozwoju spółdzielni i kształtowania się postaw naszych bohaterów, a także rozwój ich karier politycznych czy biznesowych. Chłopcy, którzy wspinali się na linach alpinistycznych, by myć trudno dostępne świetliki albo malować kominy, po upływiedekady stali się przywódcami politycznymi, posłami, marszałkami, biznesmenami, premierami w demokratycznym kraju. W filmie wracamy do początków procesu kształtowania się ich poglądów i charakterów, by przedstawić jedną z odpowiedzi na pytanie o genezę polityczną współczesnej Polski.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×