Święty interes

Święty interes, Polska 2010

Leszek i Janek są rozczarowani treścią testamentu ojca, który zapisał majątek fundacji papieskiej, a im zostawił stodołę oraz zdezelowany samochód. Okazuje się jednak, że auto należało kiedyś do papieża.

 • Czas trwania: 86 minut, Gatunek: Komedia
 • Reżyseria: Maciej Wojtyszko

Święty interes w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Piotr Adamczyk jako Leszek Rembowski
 • Adam Woronowicz jako Janek Rembowski
 • Patricia Kazadi jako Motema
 • Matylda Baczyńska jako Nikola Dujnikówna
 • Dorota Landowska jako Anna Wałąszek
 • Anna Łopatowska jako ciocia Olesia
 • Maria Teresa Winiarska jako Marysia

Twórcy

 • Grzegorz Kędzierski Zdjęcia
 • Maciej Wojtyszko Reżyseria
 • Ewa Smal Montaż
 • Zygmunt Konieczny Muzyka
 • Aneta Wróbel-Wojtyszko Scenariusz
 • Adam Wojtyszko Scenariusz
 • Małgorzata Grabowska-Kozera Scenografia

Opis programu

ZwińRozwiń

Dwaj bracia, Leszek i Janek, przyjeżdżają do rodzinnej wsi na pogrzeb dawno niewidzianego ojca. Okazuje się, że zmarły zapisał majątek fundacji im. Jana Pawła II. Wiadomość doprowadza młodych mężczyzn do szału. Gdy bracia znajdują w stodole stary samochód, którym ponoć jeździł Karol Wojtyła, wpadają na pomysł, jak powetować sobie odniesioną stratę. Miejscowi postanawiają odkupić od nich auto mające, jak wieść niesie, moc uzdrawiania. Tymczasem Leszek i Janek postanawiają sprzedać pojazd temu, kto da więcej.

Komedia o dwóch braciach Leszku (Piotr Adamczyk) i Janku (Adam Woronowicz), zaczyna się w momencie, gdy obaj przyjeżdżają do rodzinnej wsi na pogrzeb dawno niewidzianego ojca. Na miejscu okazuje się, że ojciec cały majątek pozostawił w spadku fundacji im. Jana Pawła II. Ta wiadomości doprowadza braci do szału. Na pomysł, jak powetować sobie finansową stratę, wpadają, gdy odnajdują w stodole stary samochód, którym - jak wieść niesie - jeździł sam Karol Wojtyła… Gdy miejscowi dowiadują się o planach braci, postanawiają zebrać pieniądze i odkupić cudowne auto, które - w co głęboko wierzą - ma moc uzdrawiania. Leszek i Janek postanawiają zweryfikować wartość rynkową samochodu i sprzedać je temu, kto da więcej, aby móc spłacić swoje długi. Problem w tym, że wierzyciel braci już wpadł na ślad cudownego wozu...

Komentarze

Skomentuj
 • khaki

  rasista.

  20.11.2013 20:48
 • ... (gość)

  Występuje wściekła tłustawa Murzynka.

  07.11.2012 22:51
 • Link "stary samochod" ze streszczenia (gość)

  http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/624033,pierwszy-samochod-za-wlasne-pieniadze-bywa-juz-pelnoletni,id,t.html

  Pierwszy samochód za własne pieniądze bywa już pełnoletni

  Data dodania: 2012-07-25 09:10:13 ▪ Ostatnia aktualizacja: 2012-07-25 09:24:24 Dziennik Zachodni

  Sławomir Cichy 4Komentarze ▪ Prześlij ▪ Drukuj Mniejsza czcionka Większa czcionka + Dodaj komentarz

  To, że na drogach giną młodzi ludzie wracając autami z dyskoteki czy po nocy spędzonej w pracy, jak to miało miejsce 8 lipca w Mikołowie, nie zawsze musi mieć wyłącznie związek ze zmęczeniem, złym stanem dróg czy brawurą kierującego. Przyczyną wypadków jest w dużej mierze fatalny stan techniczny aut, które są własnością młodych kierowców. 1/4 › › Pierwszy samochód za własne pieniądze bywa już pełnoletni Opis: Jarosław Dudek z Kocierza Moszczanickiego (powiat żywiecki). Ma 20 lat. Studiuje. Prawo jazdy ma od lutego 2011 r. Jego pierwszym autem jest fiat seicento z 1999 r. - Zapracowałem na nie w wakacje, przed zdaniem prawa jazdy. Trochę dołożyli mi bliscy - mówi. Seicento z 1999 r. kosztuje ok. 3-4 tys. zł. Specjaliści z DEKRA Polska, filii niemieckiej niezależnej firmy badającej m.in. awaryjność aut przebadali w ramach akcji SafetyCheck 1000 aut kierowców w wieku 18- 25 lat w 100 stacjach diagnostycznych na terenie całego kraju. Kontroli poddano: układy zawieszenia, podwozia, układy kierownicze, hamulcowe oraz kwestie związane z oświetleniem i widocznością. To pierwsze takie badanie w Polsce, którego wyniki właśnie przedstawiono.

  Wynika z niego, że przeciętny wiek pojazdu prowadzonego przez polskiego kierowcę w wieku 18-25 lat wynosi 11 lat. Taki pojazd poprzez szereg usterek i zmęczenie materiałów stwarza potencjalnie trzykrotnie większe zagrożenie dla pasażerów, niż samochód w wieku do trzech lat.

  W badanej grupie aut tylko 27 proc. nie miało żadnej usterki, pozostałe 73 proc. miało co najmniej jedną i to w systemach odpowiadających za bezpieczeństwo. Średnio na auto przypadło 1,6 usterki. Najwięcej pojazdów - prawie 50 proc. miało usterki zawieszenia i układu kierowniczego a ponad 25 proc. usterek było związanych z układem hamulcowym. W ponad 30 proc. zbadanych samochodów nie działało poprawnie oświetlenie.

  Wraz z wiekiem pojazdów odsetek wykrytych usterek wzrastał. W samochodach 13-15-letnich dochodził już do blisko 80 proc. Ponad połowa z pierwszej dziesiątki aut uczestniczących w akcji DEKRA SafetyCheck została wyprodukowana w Niemczech. - Nie jest dla mnie zaskoczeniem, że młodzi Polacy preferują marki niemieckie. Funkcjonuje bowiem obiegowa opinia o ich niezawodności, czego jak widać wśród wiekowych aut badania nie potwierdzają - mówi mechanik Krzysztof Woźnicki z Sosnowca. Dodaje jednak, że duża podaż części powoduje znaczną obniżkę cen i możliwość serwisowania auta nawet przez młodych, których portfel jest dość chudy.

  Najstarszym przebadanym autem był Fiat 126p z 1984 roku, zaś pojazdem o największym przebiegu - passat, który przejechał blisko 500 tys. km.

  Średni wiek kierowców wyniósł 23 lata a średni przebieg - pojazdów według wskazań liczników - 165 tys. km. Kierowcami badanych aut byli w przeważającej większości mężczyźni. Młode kobiety stanowiły zaledwie 24 proc. kierowców.

  Pierwsze tego rodzaju badania zostały przeprowadzone w 2007 roku w Niemczech. W ciągu 5 lat sprawdzono tam ponad 100 tys. pojazdów, w których wykryto blisko 200 tys. usterek co oznacza, że stan techniczny aut w posiadaniu młodych ludzi w Polsce wcale nie odbiega od "niemieckich standardów" w tym zakresie tyle, że młodych Niemców przed najcięższymi wypadkami ratuje często lepszy stan infrastruktury drogowej.

  07.11.2012 03:26

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: 5.8 Głosów: 5

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×