Szept

Polska 2010

W okolicach Hajnówki, Białowieży i Bielska Podlaskiego, w małych wsiach, gdzie słychać klekot boćków, gdakanie kur i poranne pianie kogutów, zachowały się nieznane nigdzie indziej praktyki religijne.

 • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Szept w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Podlasie to miejsce bogate duchem, a tajemnica uzdrowień jest tu obecna na każdym kroku. Mieszkańcy wiosek głęboką wiarę w Boga łączą z wiarą w moce nadprzyrodzone. Równocześnie kultywują cerkiewne obrzędy i pielęgnują zabobony. To miejsce, w którym reumatyzm leczy się laniem wosku, a na choroby pomaga woda ze świętego źródła "krynoczki", znajdującego się w sercu Puszczy Białowieskiej. Na tych niezwykłych terenach do dziś zachowała się instytucja "szeptuchy", czyli kobiety zajmującej się odczynianiem uroków.

W okolicach Hajnówki, Białowieży i Bielska Podlaskiego, w małych wsiach, gdzie słychać klekot boćków, gdakanie kur i poranne pianie kogutów, zachowały się nieznane nigdzie indziej praktyki religijne. Podlasie to miejsce bogate duchem, a tajemnica uzdrowień jest tu obecna na każdym kroku. Mieszkańcy wiosek głęboką wiarę w Boga łączą z wiarą w moce nadprzyrodzone. Równocześnie kultywują cerkiewne obrzędy i pielęgnują zabobony. To miejsce, w którym reumatyzm leczy się laniem wosku, a na choroby pomaga woda ze świętego źródła "krynoczki", znajdującego się w sercu Puszczy Białowieskiej. To właśnie tutaj czuć zapach palonych ziół i lnu, a popiół z pieca nabiera zupełnie innych właściwości. Na tych niezwykłych terenach do dziś zachowała się instytucja "szeptuchy", czyli kobiety zajmującej się odczynianiem uroków. Dawniej każda podlaska wioska miała swoją "szeptuchę", dziś zostało ich zaledwie kilka. W każdej wsi prawie każdy dom jest naznaczony świadectwem cudów szeptanych modlitwą. Wielu mieszkańców, szczególnie tych głęboko wierzących, do dziś dziękuje "szeptuchom" za zdrowie i wyleczenie. Każda słynie z innych, znanych tylko sobie rytuałów, każda jest inna, ale każda to silna kobieta, która swoje życie poświęca innym. Cztery kobiety, cztery rytuały i cztery mistyczne spotkania, każde inne i odkrywające tajemniczą moc uzdrawiania. Mirosława i Jadzia odwiedzają dwie "szeptuchy", szukają u nich pomocy, uczestniczą w rytuałach i obrzędach. Monika i Tomek analizują sytuację, której byli świadkami, zastanawiają się nad prawdą, która ich spotkała. "Modlimy się do jednego Boga, Bóg jest jeden", "To nie ja leczę, ale Bóg i ludzka wiara" powtarzają z uporem "szeptuchy". Według nich nie ma znaczenia wyznanie - prawosławne czy katolickie, ważna jest wiara, że Bóg pomoże.

Komentarze

Skomentuj
 • zuzahoffman@...

  hmm taki sobie horrorek .

  14.02.2014 08:45
 • ... (gość)

  http://www.erepublik.com/pl/referrer/realxp

  13.02.2014 14:02
 • ... (gość)

  co wy ztym zajebistym

  20.03.2013 22:42
 • kogut (gość)

  ZAJEBISTY

  20.03.2013 21:53
 • leon (gość)

  Chętnie oglądne ten film.Iza nie wchodż do sklepów albo droga otwarta......BYE BYE.

  20.03.2013 16:55
 • Iza (gość)

  Wchodzę do sklepu półki uginają się od towaru a mnie na nic nie stać. Z pracą jest coraz gorzej. Gdzie ta zielona wyspa ja się pytam skoro jest coraz gorzej!!!

  20.03.2013 15:34
 • gość (gość)

  naprawde dobry film, polecam

  15.03.2012 00:16
 • Frozen (gość)

  Zaraz zacznie lecieć, warto obejrzeć? Można się przestraszyć?

  14.03.2012 22:28
 • nickimintajsledz (gość)

  Zajebisty jest ten film !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  14.03.2012 18:36

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: 5.6 Głosów: 11

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×