Sztuka zapominania

Das Ende der Angst, Niemcy/Francja 2010

Badacze z całego świata szukają klucza do ludzkiego mózgu. Naukowcy pracują nad metodami usuwania traumatycznych zdarzeń z pamięci. Mają one pomóc osobom doświadczonym przez życiowe dramaty.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Sonja Hachenberger

Sztuka zapominania w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Sonja Hachenberger Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Naukowcy z całego świata szukają klucza do ludzkiej pamięci. Pewien młody naukowiec odkrył enzym odpowiedzialny za „przechowywanie” strachu w pamięci długoterminowej. W Monachium lekarze leczą z traum za pomocą ruchu gałek ocznych. Wszystkie metody mają jedną cechę wspólną: mają pomóc, szczególnie osobom, które doświadczyły głębokich traum - byłym żołnierzom wojennych czy ofiarom przemocy fizycznej i psychicznej. Neurolodzy jednak zastanawiają się także nad negatywnymi konsekwencjami tych nowatorskich sposobów leczenia.

Nawracające, bolesne wspomnienia. Czy nie byłoby wspaniale, gdybyśmy mogli zrestartować mózg jak twardy dysk, na zawsze usunąć traumatyczne zdarzenia z głowy jednym przyciskiem „kasuj”? Naukowcy już nad tym pracują. Badacze z całego świata szukają klucza do ludzkiej pamięci. W Europejskim Instytucie Neurologicznym pewien młody naukowiec odkrył enzym odpowiedzialny za „przechowywanie” strachu w pamięci długoterminowej. W Kanadzie proste lekarstwo jest używane, aby uwolnić ludzi od bolesnych wspomnień. Kompletnie inne podejście mają także Niemcy. W Monachium lekarze leczą z traum za pomocą ruchu gałek ocznych. Wszystkie metody mają jedną cechę wspólną: mają pomóc, szczególnie osobom, które doświadczyły głębokich traum - byłym żołnierzom wojennych czy ofiarom przemocy fizycznej i psychicznej. Neurolodzy jednak zastanawiają się także nad negatywnymi konsekwencjami tych nowatorskich sposobów leczenia.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×