Tajemnice faraonów

King Tut's Mystery Tomb Opened, USA 2006

W lutym 2006 r. w Dolinie Królów, niedaleko grobowca Tutanchamona, odkryto grób królewski. Filmowcy rejestrują każdy krok badaczy przygotowujących się do otwarcia sarkofagu.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Tajemnice faraonów w telewizji

ZwińRozwiń
  • Sobota 10.07.2010 05:00

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

W lutym 2006 r. świat obiegła wiadomość o niezwykłym odkryciu w Dolinie Królów. Niedaleko grobowca Tutanchamona zespół dr Ottona Schadena natrafił na grób królewski. Znajdował się on w grobowcu oznaczonym jako KV-63. Filmowcy rejestrują każdy krok badaczy przygotowujących się do otwarcia sarkofagu, w którym mogą znajdować się szczątki członka bliskiej rodziny faraona - żony, Anchesenamon, albo matki, królowej Kiji. Dr Otto Schaden i dr Nadia Lokam oraz ich zespoły pracują bez wytchnienia. Dokumentaliści przedstawiają historię odkrycia grobu.

Kiedyś jeden z badaczy powiedział, że Dolina Królów w Egipcie nie kryje już żadnych tajemnic. Ten dokument dowodzi, jak bardzo się mylił. W lutym 2006 roku świat obiegła wiadomość o kolejnym niezwykłym odkryciu w Dolinie Królów. Niedaleko grobowca Tutanchamona ekipa amerykańskiego egiptologa dra Ottona Schadena natrafiła na nietknięty królewski grób. Znajdował się on w grobowcu oznaczonym jako KV - 63. To pierwsze od niemal stu lat tak ważne naukowe przedsięwzięcie w Dolinie Królów. Bezsprzecznie wydarzeniem na światową skalę było odkrycie w 1922 roku przez Howarda Cartera grobowca Tutanchamona. Ekipa filmowa Discovery Channel rejestruje każdy krok badaczy grobowca KV - 63, przygotowujących się przez kilka miesięcy do otwarcia zapieczętowanego sarkofagu, w którym mogą się znajdować szczątki członka bliskiej rodziny słynnego faraona, np. jego żony Anchesenamon, albo matki, królowej Kiji. Dokumentaliści przedstawiają historię odkrycia nieznanego dotąd grobu i pokazują emocje towarzyszące badaczom podczas mozolnych prac. Trwa dramatyczna walka z czasem. Dr Otto Schaden oraz konserwatorka zabytków dr Nadia Lokam i ich zespoły pracują bez wytchnienia. Na miejscu badań pojawia się także dr Zahi Hawass, który jest autorytetem w dziedzinie egiptologii i głównym sekretarzem Najwyższej rady Starożytności. Wielkie emocje udzielają się także licznie przybyłym reporterom, którzy chca być obecni przy otwarciu ostatniego sarkofagu w grobowcu KV - 63.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×