Tajemnice Florencji

Florence: Hidden City, Wielka Brytania 2010

Florencja to kolebka włoskiego renesansu - epoki, która pozostawiła po sobie nadzwyczajne skarby. Odsłaniając tajemnice miasta, film przenosi w świat Medyceuszy, którym Florencja zawdzięczała rozkwit.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Tajemnice Florencji w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Florencja jest kolebką włoskiego renesansu - epoki, która pozostawiła po sobie nadzwyczajne skarby. Film odsłania tajemnice miasta - sekretne korytarze i komnaty Palazzo Vecchio, pilnie strzeżone tajniki największych dzieł Michała Anioła. Dokument przenosi widzów w świat Medyceuszy, mecenasów, którym Florencja zawdzięczała rozkwit.

Florencja jest kolebką włoskiego renesansu, epoki, która zostawiła po sobie nadzwyczajne skarby. Nazwano ją Florentia, czyli kwitnąca. Swoją wielkość zawdzięcza dziełom architektury, sztuki i techniki oraz sekretom, które odkryli tylko nieliczni. Dziś jest to nowoczesne miasto zbudowane na fundamentach przeszłości. Rokrocznie odwiedza je miliony turystów. Ta stolica Toskanii położona na łagodnych wzgórzach środkowych Włoch, była niczym snop światła rozcinający mroki średniowiecza. Niezwykła architektura miasta nieprzerwanie fascynuje badaczy. Dziś wyposażeni w najnowocześniejsze urządzenia potrafią wyjaśniać architektoniczne zagadki z odległej przeszłości. W filmie towarzyszymy grupie badaczy, której przewodzi inżynier Maurizio Serafini. Inżynier Serafini jest pewien, że dzięki kamerom termowizyjnym można odkryć nieznaną historię dzieł sztuki, a także początków miasta. A prawdziwa historia Florencja zaczyna się podobno już w starożytności. Legenda głosi, że miasto założył Juliusz Cezar w 59 roku przed naszą erą. I choć część historyków twierdzi, że nie miał z tym nic wspólnego, to jednak wszyscy są zgodni, że u swego zarania Florencja była rzymską kolonią wojskową. Potwierdzają to ślady rzymskich ruin pod Palazzo Vecchio. Archeolodzy, którzy prowadzą wykopaliska głęboko pod ratuszem, starają się odtworzyć dzieje miasta. Udało im się wyodrębnić trzy warstwy z okresu rzymskiego, średniowiecza i renesansu. Film zrealizowany dla kanału National Geographic odsłania tajemnice tego pięknego miasta: sekretne korytarze i komnaty Palazzo Vecchio oraz pilnie strzeżone tajniki największych dzieł Michała Anioła. Przenosi nas także w świat możnych Medyceuszy, wielkich mecenasów, którzy przyczynili się do rozkwitu Florencji.

Komentarze

Skomentuj
  • A (gość)

    Bardzo dobry dokument. Oby został powtórzony. Po raz pierwszy w tak ciekawy sposób została pokazana Florencja i jej zabytki. Nietuzinkowo. Zero sztampy.

    16.09.2018 14:59

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×