Tajemnice rysunków z Nazca

Nasca Lines Decoded, USA 2009

Zespół naukowców odkrywa tajemnice ogromnych geometrycznych rysunków, które dwa tysiące lat temu powstały na pampie w Peru.

  • Czas trwania: 59 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Tajemnice rysunków z Nazca w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Pampa de Nazca, zwana także Pampa Colorado to kamienista pustynia leżąca w Peru, w dolinie Ingenio. Na pierwszy rzut oka nie ma tu czego szukać. Jednak coś odróżnia ten obszar od wielu mu podobnych, leżących w Ameryce Południowej. Na ziemi zauważyć można wyryte na głębokość kilkudziesięciu centymetrów rowki, odsłaniające jaśniejszą warstwę gleby, z obu stron obłożone równymi rzędami kamiennych odłamków. Układają się one w pozornie bezsensowne, poplątane wzory, labirynty i spirale.

To niewątpliwie zdumiewające dzieła sztuki - ale czemu miały służyć? Jest wiele teorii - linie te mogły wyznaczać tory lekkoatletyczne dla starożytnych biegaczy, lądowiska dla ufoludków, a nawet gigatycznych rozmiarów zegar astronomiczny. Po całych dekadach błędnych sugestii współczesna archeologia może wreszcie rozwiązać zagadkę rysunków z Nazca. Międzynarodowa ekipa, do której należy kilku związanych z National Geographic naukowców, zabrała ze sobą na pustynię nowoczesne narzędzia, z pomocą których stworzą pierwsze tak szczegółowe cyfrowe odwzorowania tych rysunków. Jednocześnie prowadzone są na tym obszarze wykopaliska, dzięki którym trafiamy na nowe ślady istniejącej tam kultury i dowiadujemy się więcej o ich zwyczajach, wierzeniach i dramatycznej walce o przetrwanie. Ten niezwykły godzinny program to opowieść o trudnym klimacie, suszach, walkach klanów i tajemniczych kryjówkach, w których znaleziono odrąbane ludzkie głowy. Prezentowany film, który jest próbą wyjaśnienia niezwykłej tajemnicy rysunków z Nazca, opiera się na najnowszych doniesieniach naukowych i wykorzystuje wizualizacje komputerowe oraz rekonstrukcje zdarzeń.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×