Tajemniczy świat trojaczków

Identical Triplets. Their Secret World, Wielka Brytania 2007

Filmowcy przyglądają się czterem rodzeństwom trojaczków jednojajowych, poddając je próbom i testom. Okazuje się, że trojaczki, mimo podobieństwa, nie są trzema egzemplarzami tej samej osoby.

 • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Tajemniczy świat trojaczków w telewizji

ZwińRozwiń
 • Sobota 27.02.2010 05:40

  TVP 2

 • Sobota 17.10.2009 05:40

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Filmowcy przyglądają się czterem rodzeństwom trojaczków jednojajowych, poddając je próbom i testom. Trojaczki jednojajowe rywalizują ze sobą silniej niż bliźnięta i są do siebie bardziej podobne. Dlatego też bardziej chcą podkreślić swoją tożsamość. Uwypuklają różnice między sobą, ale w razie kłótni szybciej się godzą niż zwykłe rodzeństwa. Podobnie reagują i myślą o różnych sprawach. Są bardzo podobne emocjonalnie. Potrafią się porozumiewać pozazmysłowo. Choć tak podobne, nie są jednak trzema egzemplarzami tej samej osoby.

Gdy widzimy na ulicy trzy identycznie wyglądające osoby, reagujemy zdumieniem i zaciekawieniem. Nic dziwnego: trojaczki jednojajowe zdarzają się bowiem bardzo rzadko i burzą nasze pojęcie o świecie, w którym każdy jest inny. Tu zaś mamy do czynienia z ludźmi o identycznej budowie genetycznej, swoistymi klonami z ręki Boga. Aby się przekonać, na ile trojaczki jednojajowe są faktycznie do siebie podobne, a na ile różnią się pod względem fizycznym, psychicznym, pracy mózgu, upodobań, charakterów, kontaktów z płcią przeciwną, angielscy filmowcy postanowili przyjrzeć się bliżej czterem takim rodzeństwom, poddać je różnym próbom i testom. Wyniki okazały się zaskakujące. Trojaczki jednojajowe walczą ze sobą już w łonie matki: o pokarm, o miejsce w macicy. Rywalizują ze sobą silniej niż bliźnięta i są do siebie bardziej podobne. Dlatego też bardziej chcą podkreślić swoją tożsamość. Uwypuklają drobne różnice między sobą, których ludzie z zewnątrz, a nawet rodzina nie dostrzegają. Ale w razie kłótni szybciej się godzą niż zwykłe rodzeństwa. Podobnie też reagują i myślą o różnych sprawach. Są bardzo podobne emocjonalnie. Co więcej, okazuje się, że potrafią się porozumiewać pozazmysłowo. Gdy jeden odbiera bodźce bólowe, pozostali, choć ich nie odbierają, też odczuwają ból bez przyczyny. Ale już gdy chodzi o reakcje na płeć przeciwną, trojaczki reagują inaczej. Każdemu z rodzeństwa podoba się inny typ urody, stosuje inne metody, by zwrócić na siebie uwagę płci przeciwnej. Choć tak podobne, trojaczki jednojajowe nie są więc trzema egzemplarzami tej samej osoby. Każde z nich to odrębne ja.

Komentarze

Skomentuj
 • gteWVbwrt (gość)

  hahaha

  16.10.2009 15:03

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×