Takie będą Rzeczypospolite...

Polska 2006

Film pokazuje historię i współczesną działalność zakonu pijarów, którzy na ziemie polskie zostali sprowadzeni za panowania Władysława IV.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Takie będą Rzeczypospolite... w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Film pokazuje historię i współczesną działalność zakonu pijarów, powołanego w początkach XVI wieku w Rzymie przez hiszpańskiego duchownego Józefa Kalasancjusza, Za panowania Władysława IV pijarzy trafili do Polski, a najwybitniejszym ich przedstawicielem był ks. Stanisław Konarski. Swoimi działaniami edukacyjnymi wywarli olbrzymi wpływ na historię Polski, m. in. poprzez Komisję Edukacji Narodowej. Obecnie zakon pijarów prowadzi w Polsce szkoły w pięciu miastach, a ponadto zajmuje się wychowawczą działalnością pozaszkolną.

Film pokazuje historię i współczesną działalność zakonu pijarów - powołanego w początkach XVI wieku w Rzymie przez hiszpańskiego duchownego Józefa Kalasancjusza, sto lat po śmierci kanonizowanego. Józef Kalasancjusz borykając się z wieloma przeciwnościami założył, z myślą o najbiedniejszych, pierwszą w świecie nowożytnym szkołę dostępną dla wszystkich. Jeszcze za jego życia pijarzy, na prośbę Władysława IV, trafili do Polski, a najwybitniejszym ich przedstawicielem był ks. Stanisław Konarski. Swoimi działaniami edukacyjnymi wywarli olbrzymi wpływ na historię Polski, m.in. poprzez Komisję Edukacji Narodowej. Obecnie zakon pijarówprowadzi w Polsce szkoły w pięciu miastach, a ponadto zajmuje się wychowawczą działalnością pozaszkolną. Pijarzy stworzyli też system współzawodnictwa sportowegopod nazwą Parafiada, która swym zasięgiem obejmuje kilkadziesiąt tysięcy dzieci i młodzieży w Polsce i za granicą.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×