Taksówkarz

Polska 2008

Dokument, którego zasadnicze wątki tematyczne to przemijanie, samotność i znaczenie pracy dla ludzkiego losu. Bohaterem jest Henryk Janicki, najstarszy toruński taksówkarz.

 • Czas trwania: 26 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Ryszard Kruk

Taksówkarz w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Ryszard Kruk Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument, którego zasadnicze wątki tematyczne to przemijanie, samotność i znaczenie pracy dla ludzkiego losu. Bohaterem jest Henryk Janicki, najstarszy toruński taksówkarz, w zawodzie od pięćdziesięciu lat. To postać kultowa dla każdego, kto choć raz zetknął się z jego taksówką - wypolerowanym dużym fiatem, który wygląda tak, jakby wczoraj zjechał z taśmy na Żeraniu. Pojazdem kieruje starszy pan o przedwojennych manierach. Z kulturą, spokojnie, zabawiając opowieściami, dowiezie każdego na miejsce. Podróż z nim to wycieczka w inny świat.

Film dokumentalny, Polska 2008 Reżyseria: Ryszard Kruk Zdjęcia: Ryszard Kruk, Barbara Klein Bohaterem dokumentu jest najstarszy toruński taksówkarz. To nostalgiczna opowieść o nieuchronnym przemijaniu, samotności i o wielkim zaangażowaniu w pracę. "Opowieść o człowieku z zasadami w świecie korporacji" - jak pisano. Nakręcony w 2008 r. przez torunianina Ryszarda Kruka dokument wyróżniają znakomite zdjęcia i muzyka. W czasie realizacji filmu Henryk Janicki miał 77 lat i obchodził pięćdziesięciolecie pracy w zawodzie taksówkarza. To postać kultowa dla każdego, kto choćby raz korzystał z jego usług. Pan Henryk zawsze miał najwięcej klientów, doceniających jego uczciwość i klasę. Właściciel taksówki oznaczonej numerem bocznym 2 - kulturalny starszy pan o nienagannych manierach, włosach przyprószonych siwizną i sypiący dowcipami w najlepszym stylu był rozpoznawalny w całym mieście, podobnie jak i jego auto - zadbany i lśniący kremowobiały fiat 125 p był. W taksówce pana Henryka nie widać dyndających wszędzie breloczków, nie słychać ryczącego radia, pasażer nie doświadczy też nerwowej i brawurowej jazdy. Kurs z p. Henrykiem to istna podróż w inny świat. Rok po nakręceniu dokumentu Henryk Janicki zrezygnował z licencji taksówkarza i ostatecznie pożegnał się z tym zawodem. Bezpośrednią przyczyną rezygnacji z pracy była obawa o własne życie. Starszy pan czterokrotnie przeżył napad rabunkowy.

Komentarze

Skomentuj
 • mazowszanin (gość)

  ...... niezapomniane nigdy ale prze-nigdy: " YOU TALK TO ME ??!!! " .......

  29.01.2014 22:06
 • johncazale

  Powodzenia.. Oglądanie na POLSACIE z 15-minutowymi reklamami= męczarnia.

  29.01.2014 14:34
 • iffonna (gość)

  http://www.ermail.pl/klik/VXVWZ2A=

  24.08.2013 21:04
 • hutnyp (gość)

  Dobry człowiek.

  21.05.2012 20:06

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 7.6 Głosów: 15

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×