Tala od różańca

Polska 2012

Film o losach 93-letniej pisarki, Natalii Rolleczek, która w latach 50. wydała książkę pt. "Drewniany różaniec". Wypowiadają się w nim osoby bliskie bohaterce oraz jej ideowi przeciwnicy.

  • Czas trwania: 58 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński

Tala od różańca w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Jerzy Grabowski Zdjęcia
  • Sławomir Rogowski Scenariusz
  • Stanisław Zawiśliński Scenariusz
  • Sławomir Rogowski Reżyseria
  • Stanisław Zawiśliński Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument o losach 93-letniej pisarki, Natalii Rolleczek, która w latach 50. wydała książkę pt. "Drewniany różaniec". Zawarta w dziele krytyka zakonu sióstr felicjanek i pośrednio Kościoła katolickiego przyniosła autorce sławę wojującej ateistki. Wznowiona przed kilkoma laty książka znowu wzbudziła kontrowersje. Skłoniło to autorów filmu do prześledzenia kariery i losów pisarki. W bogatym w archiwalia oraz w inscenizacje dokumencie wypowiadają się osoby bliskie bohaterce oraz jej ideowi przeciwnicy. Pisarka barwnie komentuje własne życie.

Jej pierwszy i największy sukces stał się jej życiowym przekleństwem. "Tala od różańca" to dokument o niesamowitych losach 93 - letniej dzisiaj pisarki Natalii Rolleczek. W latach 50. wydała m. in. głośną, zekranizowaną potem przez Ewę i Czesława Petelskich książkę pt. "Drewniany różaniec", w której skrytykowała zakon sióstr felicjanek i pośrednio cały Kościół katolicki. To sprawiło, że została "zaszufladkowana" w katolickim kraju jako wojująca ateistka. Znana i popularna, z czasem stała się zapomniana, choć wydawała kolejne książki, cenione zwłaszcza przez młodzież i miłośników antyku. Kilka lat temu "Drewniany różaniec" został niespodziewanie wydany przez "Ha!art". Znowu wzbudził kontrowersje. Skłonił autorów filmu, Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego, do prześledzenia całej kariery pisarki, jej wzlotów i upadków, prawdziwie bohaterskich czynów i "pokuty" - nierozerwalnie wiążących się z polskimi dramatami i przemianami ostatniego wieku. W dokumencie, bogatym w unikalne archiwalia oraz inscenizacje, wypowiadają się zarówno osoby bliskie bohaterce, jak i jej ideowi przeciwnicy, reprezentanci różnych pokoleń. Mówią o niej m. in. Józefa Hennelowa i Michał Olszewski z "Tygodnika Powszechnego" oraz wydawca Piotr Marecki z "Krytyki Politycznej", a także siostra i synowie. Intrygują: historia znajomości Rolleczek z Karolem Wojtyłą, jej spotkania z nim w czasach konspiracji i gdy był papieżem, a także potyczki z cenzurą, rodzinne dramaty i zmagania duchowe. Pisarka barwnie komentuje własne życie; prezentuje niekonwencjonalne poglądy na temat wiary, hipokryzji i polskich zawirowań. Reżyserzy zaś podsuwają widzowi niezwykle ciekawy materiał do refleksji - np. o cenie sławy i wielorakich uwikłaniach, zderzeniach ze światem człowieka wrażliwego.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×