Tańczący z chmurami

Skydancer, Niemcy/USA 2011

Irokezi pracują na rusztowaniach od wielu pokoleń. Film pokazuje, jak to się stało, że Indianie dostali się do branży opanowanej przez strzegących lukratywnych zleceń związkowców.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Tańczący z chmurami w telewizji

ZwińRozwiń
  • Piątek 14.06.2013 01:15

    TVP 2

  • Poniedziałek 15.10.2012 14:05

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Irokezi pracują na rusztowaniach od wielu pokoleń. O monterach pochodzących z tej ligi plemion mówi się, że tańczą z chmurami, ponieważ bez strachu chodzą po żelaznych belkach zawieszonych kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Film pokazuje, jak to się stało, że Indianie dostali się do branży opanowanej przez strzegących lukratywnych zleceń związkowców. Widzowie dowiedzą się, czy lęk wysokości jest obcy tej grupie ludzi oraz czy praca na rusztowaniach w wielkim mieście jest finansową koniecznością czy formą rytuału.

Jest coś mistycznego w widoku Indianina, który chodzi po rusztowaniu. Mają jakiś gen, który pozwala im zachować pewność siebie i równowagę. Może widzą więcej niż inni, są w stanie spojrzeć dalej, szerzej. I chyba robią to instynktownie. Są w swoim żywiole. Z ich udziałem wzniesiono Brooklyn Bridge, Empire State Building, World Trade Center i wiele innych budowli. Od 120 lat pracują na podniebnych rusztowaniach na placach budów w całej Ameryce. O monterach pochodzących z plemienia Irokezów mówi się, że tańczą z chmurami, ponieważ bez strachu chodzą po żelaznych belkach zawieszonych kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Jerry opowiada, że Irokezi pracują na rusztowaniach od sześciu pokoleń, bo w rezerwacie, gdzie mieszkają, nigdy nie było roboty. "Widzieliśmy, jak nasi ojcowie jeżdżą do pracy na budowach i chcieliśmy robić to samo. Oswajaliśmy się z dużymi wysokościami. Przechodziliśmy po dźwigarach mostu na drugą stronę rzeki. Rodzice nic nie wiedzieli". Podobno jest milion legend o początkach Irokezów w tym fachu. Jedna z takich historii - przekazywana z pokolenia na pokolenie - opowiada o pierwszym moście kolejowym zbudowanym na ich ziemi. Biali zauważyli, że Indianie bez strachu chodzą po rusztowaniach. Postanowili wykorzystać ich umiejętności i tak Irokezi zostali nieustraszonymi monterami. W filmie dowiemy się także, w jaki sposób dostali się do branży opanowanej przez zazdrosnych o lukratywne zlecenia związkowców? Czy lęk wysokości jest im rzeczywiście obcy? Czy praca na rusztowaniach w nieprzyjaznym wielkim mieście jest finansową koniecznością, czy formą rytuału? Do jakiego świata wracają w każdy piątek, gdy pokonują setki kilometrów autostrad, by zobaczyć rodziny żyjące w rezerwacie znajdującym się na granicy z Kanadą?

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×