Tango libre

Tango libre, Francja/Belgia/Luksemburg 2012

Na lekcjach tanga strażnik więzienny Jean-Christophe spotyka Alice. Kobieta pojawia się też w więzieniu - odwiedza kochanka i męża. Ten traci cierpliwość, gdy okazuje się, że ma drugiego rywala.

 • Czas trwania: 93 minut, Gatunek: Film obyczajowy
 • Reżyseria: Frédéric Fonteyne

7

Ocena redakcji

Są w tym filmie olśniewające sceny (wspomniana już nauka tańca za murami), kiedy energia wylewa się z ekranu, są i dłużyzny, zwłaszcza w sekwencjach o sercowych rozterkach JC. Produkt końcowy zadowoli jednak chyba wszystkich spragnionych bardziej wysmakowanych ekranowych przeżyć kinomanów – film ma klimacik, potrafi zaskoczyć, jest bardzo dobrze zagrany i… zatańczony.

Tango libre w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • François Damiens jako Jean-Christophe
 • Sergi López jako Fernand
 • Jan Hammenecker jako Dominic
 • Anne Paulicevich jako Alice
 • Zacharie Chasseriaud jako Antonio
 • Christian Kmiotek jako Michel
 • David Murgia jako Luc
 • Frédéric Frenay jako Patrick

Więcej »

Twórcy

 • Ewin Ryckaert Montaż
 • Virginie Saint-Martin Zdjęcia
 • Philippe Blasband Scenariusz
 • Anne Paulicevich Scenariusz
 • Frédéric Fonteyne Reżyseria
 • François Crèvecoeur Efekty specjalne
 • Marc Bastien Dźwięk
 • Jules Fradet Dźwięk

Więcej »

Opis programu

ZwińRozwiń

Na lekcjach tanga nieśmiały strażnik więzienny Jean-Christophe spotyka Alice. Wkrótce widzi ją w innym otoczeniu - kobieta często przychodzi do więzienia, w którym pracuje Jean-Christophe. Odwiedza męża, Fernanda, i drugiego mężczyznę, Dominica, z którym łączy ją gorąca relacja. Dominic i Fernando mieszkają w jednej celi. Wydają się akceptować związek z tą samą kobietą. Gdy mąż Alice zdaje sobie sprawę, że pojawił się drugi rywal, traci cierpliwość. Zaczyna pobierać w więzieniu lekcje tanga. Osadzeni wykonują taniec w męskich parach.

Dramat z zaskakującym zakończeniem o kobiecie kochanej i pożądanej przez trzech skrajnie różnych mężczyzn, która odwzajemnia ich uczucia. Jednym z nich jest zamknięty w sobie, skupiający się na własnych przeżyciach strażnik więzienny. W zkładzie karnym, gdzie pracuje odsiadują wysokie kary dwaj pozostali oblubieńcy bohaterki: obdarzony temperamentem jej mąż oraz jego kompan z celi, małomówny i romantyczny. Ten swoisty czworokąt miłosny rozgrywa się w rytmie tanga, a jego magicznemu czarowi ulegają wszyscy. Scenariusz filmu napisała kobieta, Anne Paulicevich (przy współpracy Philippe Blasbanda), grająca tu również rolę przebojowej i niezależnej kochanki, która wierzy, że w tym samym czasie można prawdziwie kochać więcej niż jednego mężczyznę. Film w reżyserii uznanego belgijskiego twórcy Frederica Fonteyne zdobył nagrodę główną Warsaw Grand Prix 2012, podczas 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Część zdjęć kręcono w jednym z zakładów karnych w Polsce. Strażnik więzienny Jean Christophe nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jest zwyczajnym, skromnym człowiekiem, wiedzie spokojne i samotne życie, które wypełniają rutyna i monotonia. Jedyną rozrywką i odskocznią od codzienności dla nieśmiałego Jeana jest nauka tanga w szkole tańca, do której uczęszcza raz w tygodniu. Pewnego razu pojawia się nowa uczestniczka kursu, smukła i wysoka Alice, pielęgniarka z zawodu, której partnerem do tańca zostaje właśnie nieśmiały strażnik więzienny. Ta tajemnicza kobieta wywróci do góry nogami jego poukładany świat. Zupełnie nieoczekiwanie Jean - Christophe zostaje wciągnięty w skomplikowane erotyczne życie Alice, którą jest coraz bardziej zafascynowany. Spotyka ją wkrótce w zakładzie karnym, gdzie pracuje. Okazuje się, że Alice przychodzi tu do męża, Fernanda, który odbywa karę 10 lat więzienia. Zawsze towarzyszy jej 15 - letni syn Antonio. Jej wizyty w więzieniu nie kończą się jednak na spotkaniach z mężem. Alice ma także widzenia z Dominikiem, dawnym kompanem Fernanda od rozbojów i jego towarzyszem niedoli z celi. Dominic siedzi za zabójstwo. Spędzi za kratkami jeszcze 20 lat. Zarówno mąż, jak i kochanek najwyraźniej akceptują ten klasyczny trójkąt małżeński. Frednando zaczyna się buntować dopiero wtedy, gdy odkrywa, że w życiu jego żony jest jeszcze jeden mężczyzna. Od tej pory bacznie obserwuje Jeana - Christophe'a, który przez cały czas wodzi oczami za jego żoną. Kiedy mąż dowiaduje się, że Alice uczęszcza ze strażnikiem do szkoły tańca, postanawia również brać lekcje tanga. Nawiązuje kontakt w więzieniu z Argentyńczykiem, którego zachęca do zorganizowania kursu w zakładzie. Partnerami do tańca są oczywiście wyłącznie współwięźniowie. Taniec wyzwala w nich tłumione żądze i pragnienia. Dla nich tango to jednak przede wszystkim wolność. (TANGO LIBRE) Dramat, 92 min, Belgia/Francja/Luksemburg 2012 Reżyseria: Frederic Fonteyne Scenariusz: Anne Paulicevich Aktorzy: Francois Damiens, Sergi Lopez, Jan Hammenecker, Anne Paulicevich, Zacharie Chasseriaud

Recenzje

 • Są w tym filmie olśniewające sceny (wspomniana już nauka tańca za murami), kiedy energia wylewa się z ekranu, są i dłużyzny, zwłaszcza w sekwencjach o sercowych rozterkach JC. Produkt końcowy zadowoli jednak chyba wszystkich spragnionych bardziej wysmakowanych ekranowych przeżyć kinomanów – film ma klimacik, potrafi zaskoczyć, jest bardzo dobrze zagrany i… zatańczony.

  7/10

Komentarze

Skomentuj
 • bugwojny (gość)

  Wkrótce Alice stanie się niepotrzebna? Belgia. Luksemburg i te sprawy:-)

  18.12.2014 13:13

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 7.0 Głosów: 1

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×