Taniec z mieczami. Opowieść o Franciszku Pospišilu

Dancing for the Camera, Czechy 2006

Odnaleziony na strychu muzeum w Brnie film, którego tematem są tańce z mieczami, staje się inspiracją do ukazania historii życia jego reżysera, pioniera antropologii wizualnej - Franciszka Pospišila.

  • Czas trwania: 70 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Taniec z mieczami. Opowieść o Franciszku Pospišilu w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Na strychu Morawskiego Muzeum Regionalnego w Brnie odnaleziono pudełka z 35-milimetrową taśmą celoluidową. Tematem filmu są tańce z mieczami sfilmowane w różnych miejscach Europy w 1920 roku. Autorzy dokumentu usiłują dowiedzieć się, kim był reżyser i dlaczego zniknęły dokumenty, które mogły cokolwiek o nim opowiedzieć. Starają się także ukazać, co pozostało ze starej tradycji tańca z mieczami wspólnej dla wielu narodów.

Historia nieznanego pioniera antropologii wizualnej Františka Pospišila. Kilka lat temu na strychu Morawskiego Muzeum Regionalnego w Brnie odnaleziono pudełka z 35-milimetrową taśmą celoluidową. Tematem filmu były tańce z mieczami sfilmowane w różnych miejscach Europy w 1920 roku. Kto je filmował i w jakim celu? Niniejszy film dokumentalny jest historią detektywistyczną rozgrywającą się w dwóch płaszczyznach. Po pierwsze: kim był Pospišil i dlaczego zniknęły wszystkie dokumenty o nim? Po drugie, co pozostało ze starej tradycji wspólnej dla tak wielu narodów i dlaczego tradycja tańca z mieczami w ogóle przetrwała? Swój film dokumentalny (jeden z pierwszych w historii filmu dokumentalnego) Pospišil kręcił w Chorwacji, Hiszpanii, Anglii i w Republice Czeskiej. Film poprowadzi nas śladami Pospišila. Znajdziemy się dokładnie w tych samych miejscach, w których pracował i zobaczymy następców dawnych wykonawców pokazujących nam to, co w tańcu z mieczami przetrwało, i to, co się zmieniło.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×