Taniec z mieczami. Opowieść o Františku Pospišilu

Dancing for the Camera, Czechy 2006

Historia Františka Pospišila, pioniera antropologii wizualnej, twórcy jednego z pierwszych obrazów w historii filmu dokumentalnego. Tematem jego działa były tańce z mieczami sfilmowane w 1920 roku.

  • Czas trwania: 70 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Taniec z mieczami. Opowieść o Františku Pospišilu w telewizji

ZwińRozwiń
  • Czwartek 16.01.2014 12:25 Odcinek 3

    TVP Kultura

  • Czwartek 10.01.2013 00:40 Odcinek 3

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Przed kilkoma laty na strychu Morawskiego Muzeum Regionalnego w Brnie odnaleziono pudełka z 35-milimetrową taśmą celoluidową. Tematem nagrania były tańce z mieczami sfilmowane w 1920 r. w różnych miejscach Europy. Znalezisko było jednym z pierwszych dzieł w historii filmu dokumentalnego. Nakręcono je w Królestwie SHS, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i w Czechosłowacji. Dokumentaliści przedstawiają historię autora - pioniera antropologii wizualnej Františka Pospišila. Zastanawiają się, kim był badacz i co przetrwało z tradycji tańca z mieczami.

Historia nieznanego pioniera antropologii wizualnej Františka Pospišila. Kilka lat temu na strychu Morawskiego Muzeum Regionalnego w Brnie odnaleziono pudełka z 35-milimetrową taśmą celoluidową. Tematem filmu były tańce z mieczami sfilmowane w różnych miejscach Europy w 1920 roku. Kto je filmował i w jakim celu? Niniejszy film dokumentalny jest historią detektywistyczną rozgrywającą się w dwóch płaszczyznach. Po pierwsze: kim był Pospišil i dlaczego zniknęły wszystkie dokumenty o nim? Po drugie, co pozostało ze starej tradycji wspólnej dla tak wielu narodów i dlaczego tradycja tańca z mieczami w ogóle przetrwała? Swój film dokumentalny (jeden z pierwszych w historii filmu dokumentalnego) Pospišil kręcił w Chorwacji, Hiszpanii, Anglii i w Republice Czeskiej. Film poprowadzi nas śladami Pospišila. Znajdziemy się dokładnie w tych samych miejscach, w których pracował i zobaczymy następców dawnych wykonawców pokazujących nam to, co w tańcu z mieczami przetrwało, i to, co się zmieniło.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×