Tato

Tato, Polska 1995

Filmowiec Michał ma żonę i 7-letnią córkę. Nagle jego uporządkowany świat rozsypał się z powodu choroby psychicznej żony. Mężczyzna postanawia walczyć o przyznanie prawa do opieki nad córką.

 • Czas trwania: 110 minut, Gatunek: Dramat obyczajowy
 • Reżyseria: Maciej Ślesicki

Tato w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Bogusław Linda jako Michał
 • Dorota Segda jako Ewa
 • Ola Maliszewska jako Kasia
 • Teresa Lipowska jako teściowa
 • Cezary Pazura jako Cezary
 • Krystyna Janda jako Magda
 • Renata Dancewicz jako nauczycielka

Twórcy

 • Barbara Nowak Scenografia
 • Maciej Ślesicki Scenariusz
 • Przemysław Gintrowski Muzyka
 • Ewa Smal Montaż
 • Maciej Ślesicki Reżyseria
 • Maciej Ramlau Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Michał jest wziętym operatorem filmowym. Charakter pracy sprawia, że w domu bywa gościem. Wychowaniem 7-letniej Kasi zajmuje się żona. Któregoś wieczoru Ewa zaczyna się dziwnie zachowywać, wszystko wskazuje na to, że jest chora psychicznie. Następnego dnia wyjeżdża do matki, zabierając ze sobą Kasię. Wnosi pozew o rozwód. Sąd przyznaje matce prawo do opieki nad dzieckiem. Michał rozumie, że nie ma szans na odzyskanie córki w sposób legalny. Decyduje się ją porwać.

Dramat rodzinny z nietypową rolą Bogusława Lindy. Akcja filmu toczy się współcześnie. Życie Michała, jego żony Ewyi siedmioletniej córeczki Kasi z pozoru wygląda normalnie. Jednak tylkoz pozoru. Pewnego wieczoru Ewa dokonuje samookaleczenia i wybiegana ulicę z krzykiem, że została pobita przez męża. Nazajutrz wyjeżdżado matki i wnosi pozew o rozwód. Michał, początkowo nieco zaskoczonyzachowaniem żony, zaczyna się domyślać, że jest ona chora psychicznie. W czasie nielicznych kontaktów z dzieckiem z niepokojem dostrzegana ciele dziewczynki ślady pobicia. Mimo jego protestów sąd przyznajeEwie prawo do opieki nad dzieckiem. Na niekorzyść Michała przemawiazapracowanie i pociąg do trunków. Jednak upokorzony mężczyznanie zamierza rezygnować. Jego adwokat zgłasza apelację, on sam zaśudaje się po pomoc do Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca. "Tato" jest efektownym debiutem Macieja Ślesickiego, syna znanejkierowniczki produkcji Barbary Pec - Ślesickiej. Film zyskał przychylnerecenzje krytyków i "głosującej nogami" publiczności, dzięki której zostałjedną z najbardziej kasowych polskich produkcji sezonu. Ślesickiudowodnił, że ma autentyczny talent. Ujawnił też - potwierdzoną dwalata później w "Sarze" - dość silną skłonność do jawnych zapożyczeń, służących swoistej zabawie z widzem. W "Tacie" nietrudno odnaleźćnawiązania do arcydzieł światowego kina, takich jak "Sprawa Kramerów"Roberta Bentona, "Papierowy księżyc" Petera Bogdanovicha, "Brzdąc"Charliego Chaplina, "Casablanca" Michaela Curtiza i "Fatalnezauroczenie" Adriana Lyne'a. To wszakże nie wszystko. Oprócz katalogucytatów, "Tato" jest również nadzwyczaj sprawnie skonstruowanymkolażem gatunkowym. Jest tu trochę z thrillera, trochę z komediii sentymentalnego "wyciskacza łez". Bogusław Linda, naczelny twardzielpolskiego kina, zaskakuje subtelnością i mistrzostwem w ukazywaniuduchowej ewolucji bohatera, Ola Maliszewska zdumiewa aktorskądojrzałością, a Ślesicki scenarzysta - "uchem" na prawniczy żargon. Wartka akcja i rzadko poruszany w naszej kinematografii problem (walkaojca o dziecko) to kolejne przyczyny powodzenia "Taty" - bodajnajbardziej udanego debiutu od czasów "Vabanku" JuliuszaMachulskiego. Liczne nagrody na XX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnychw Gdyni, w tym dla Macieja Ślesickiego za reżyserię, dla BogusławaLindy za pierwszoplanową rolę męską, dla Renaty Dancewicz i CezaregoPazury za role drugoplanowe i dla Ewy Smal za montaż. Dramat, 110 min, Polska 1995Scenariusz i reżyseria: Maciej ŚlesickiZdjęcia: Maciej RamlauMuzyka: Przemysław GintrowskiWystępują: Bogusław Linda, Dorota Segda, Ola Maliszewska, TeresaLipowska, Cezary Pazura, Krystyna Janda, Renata Dancewicz, DariaTrafankowska, Bronisław Wrocławski, Krzysztof Kumor, Barbara Sołtysik, Ewa Wawrzoń, Stanisław Brudny, Katarzyna Dowbor, Lew Rywin i inni

Komentarze

Skomentuj
 • Dr. Alban (gość)

  film zrobiony przez imbecyla, grany przez debili ,oglądany przez szympansów

  30.07.2022 10:29

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.0 Głosów: 1

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×