Testament

Testament, Polska 1993

Film przybliża historię życia i śmierci księdza Ignacego Jana Skorupki, wikariusza łódzkiego i prefekta szkół warszawskich, lotnego kapelana garnizonu na Pradze.

  • Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Wojciech Ziembicki

Testament w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Wojciech Ziembicki Reżyseria
  • Zbigniew Kowalewski Autor
  • Wojciech Ziembicki Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Film przybliża historię życia i śmierci księdza Ignacego Jana Skorupki, wikariusza łódzkiego i prefekta szkół warszawskich, lotnego kapelana garnizonu na Pradze. Przed wyruszeniem na front napisał w swoim mieszkaniu testament, w którym poświęcił swoje życie ojczyźnie. 13 sierpnia 1920 roku brał udział w obronie Radzymina, w ochotniczym batalionie złożonym z ośmiuset chłopców. Następnego dnia bolszewicy zaatakowali Ossów i zmusili Polaków do odwrotu, wtedy też zginął ksiądz Skorupka.

Film dokumentalny, w reżyserii Wojciecha Ziembickiego, przybliżający historię życia i tragicznej śmierci księdza Ignacego Jana Skorupki, wikariusza łódzkiego i prefekta szkół warszawskich, lotnego kapelana garnizonu na Pradze. Ksiądz Skorupka to postać kojarzona z malarską sceną polityczną z 1920 roku. W przeddzień wyruszenia na front napisał w swoim mieszkaniu testament, w którym poświęcił swoje życie ojczyźnie. 13 sierpnia 1920 roku brał udział w obronie Radzymina, w ochotniczym batalionie złożonym z ośmiuset chłopców. Następnego dnia bolszewicy zaatakowali Ossów i zmusili Polaków do odwrotu, wtedy też zginął ksiądz Skorupka. Ksiądz poprowadził za sobą młodych chłopców do dramatycznej walki z najeźdźcą. W filmie wykorzystano materiały Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Centralnej Biblioteki Wojskowej i Muzeum Wojska Polskiego, a także teksty: Karola Wojtyły, Ignacego Jana Skorupki, Józefa Mączki, Józefa Piłsudskiego, Aleksandra Kakowskiego i Józefa Hallera.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 7.0 Głosów: 1

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×