The Red Soul

The Red Soul, Rosja 2018

Dokument o Józefie Stalinie. Wielu Rosjan uznaje go za bohatera. 50 lat po śmierci przywódcy Rosjanie są głęboko podzieleni w ocenie przeszłości kraju i bezwzględnego dyktatora.

 • Czas trwania: 90 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Jessica Gorter

The Red Soul w telewizji

ZwińRozwiń
 • HIT Dnia

  Środa 22.05.2019 23:00

  TVP 1

 • Wtorek 07.05.2019 15:15

  Belsat TV

Multimedia

Twórcy

 • Jessica Gorter Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument o Józefie Stalinie. Autorzy przeanalizują różne aspekty jego działalności i osobowości, zastanawiając się, czy był on wielkim przywódcą, który uczynił z Rosji supermocarstwo, czy bezwzględnym dyktatorem, odpowiedzialnym za śmierć milionów niewinnych ludzi. Wielu Rosjan broni Stalina, uznając go za bohatera. 50 lat po śmierci przywódcy Rosjanie są głęboko podzieleni w ocenach dotyczących przeszłości kraju.

Czy Stalin był wielkim przywódcą, który uczynił z Rosji supermocarstwo, czy raczej bezwzględnym dyktatorem, odpowiedzialnym za śmierć milionów niewinnych ludzi? Dlaczego tak wielu Rosjan broni dziś Stalina, uznając go za wielkiego bohatera? I robi to w kraju, w którym niemal żadna rodzina nie uniknęła głodu, strachu i przemocy spowodowanych stalinowskim terrorem, a nikt nigdy nie został skazany za zbrodnie popełnione w jego reżimie. 50 lat po śmierci Józefa Stalina Rosjanie są nadal głęboko podzieleni w sprawie oceny bolesnej przeszłości. Film prześwietla dzisiejszą rosyjską psychikę i pokazuje świat pełen sprzeczności. W mozaice intymnych portretów zwykli Rosjanie, zarówno ci młodzi, jak i starzy otwarcie opowiadają o traumach zakorzenionych w brutalnej historii swego kraju. Ojciec wędruje przez opuszczony las wraz ze swoją nastoletnią córką, szukając masowych grobów rosyjskich więźniów. Dwie siostry, których matka została zabrana do obozu jenieckiego, dzielą się swoimi tragicznymi wspomnieniami. Nadal boją się mówić o wydarzeniach otwarcie, ponieważ postawią swoją ojczyznę w negatywnym świetle, a jest przecież mnóstwo innych Rosjan, którzy woleliby zapomnieć o tym ciemnym rozdziale historii. Ból przeplata się w tych opowieściach z dumą, a nostalgiczne historie o państwie kwitnącym w komunizmie kontrastują z bolesnymi wspomnieniami głodu, przemocy i zdrady. Nierzadko ta sprzeczność dotyczy jednej i tej samej osoby. W całym społeczeństwie rosyjskim rośnie dziś popularność Józefa Stalina i pragnienie poczucia jedności narodowej. Film pokazuje, jak radziecka przeszłość żyje w dzisiejszych pokoleniach ludzi i jak odcisnęła swoje piętno na historii Rosji. Producent: Zeppers Film. 2017

Komentarze

Skomentuj
 • Pedro

  Tow. Stalin zmarł 5 marca 1953 r. To więcej niż 50 lat temu.

  22.05.2019 13:16

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×