Towarzysze broni

Brothers in War, USA 2014

Film dokumentalny, którego bohaterami są żołnierze Kompanii Charlie, utworzonej, wyszkolonej i wysłanej na front jako jedna z ostatnich w wojnie w Wietnamie.

  • Gatunek: Film dokumentalny

Towarzysze broni w telewizji

ZwińRozwiń
  • Sobota 13.01.2018 01:05

    TV 4

Opis programu

ZwińRozwiń

Film dokumentalny, którego bohaterami są żołnierze Kompanii Charlie, utworzonej, wyszkolonej i wysłanej na front jako jedna z ostatnich w wojnie w Wietnamie. W 1967 r. jako młodzi chłopcy trafili oni do odległego o wiele tysięcy kilometrów kraju, gdzie przyszło im walczyć w jednym z najtrudniejszych rejonów - w Delcie Mekongu, będącej matecznikiem Wietkongu. W roli narratora występuje Charlie Sheen, którego kariera gwiazdorska zaczęła się od roli w oscarowym "Plutonie" Olivera Stone'a.

Poruszający dokument, którego bohaterami są żołnierze Kompanii Charlie utworzonej, wyszkolonej i wysłanej na front jako jedna z ostatnich w wojnie w Wietnamie. W 1967, jako młodzi chłopcy trafili oni w nieznane, do odległego o wiele tysięcy kilometrów kraju, gdzie przyszło im walczyć w jednym z najtrudniejszych rejonów Delcie Mekongu będącej matecznikiem Wietkongu. Morderczy upał, wielkie bagna i rozlewiska, w których trzeba było brodzić po pachy i dzika dżungla były niczym w porównaniu z minami i śmiercionośnymi pułapkami, jakie mogły czaić się dosłownie wszędzie, podobnie jak oddziały wietnamskich partyzantów, bezszelestnie przemieszczających się po terenach znanych im jak własna kieszeń. Przez rok młodzi żołnierze walczyli w wojnie, w której długie okresy ciszy i oczekiwania przeplatały się z nagłymi, niezwykle gwałtownymi momentami, gdy rozpętywało się piekło. W tych tragicznych czasach - gdy przyszło im zabijać i patrzeć na śmierć i rany we własnych szeregach między członkami kompanii wytworzyło się niezwykłe poczucie braterstwa i wspólnoty losu, które związały ich na całe życie. Wielu z nich wróciło z wojny okaleczonych fizycznie i psychicznie, ale w rodzinnym kraju nie czekało ich gorące powitanie Ameryka przeżywała falę antywojennych nastrojów, których celem stali się nie tylko politycy i armia, ale także sami weterani krytykowanej powszechnie wojny. Na film oprócz przejmujących osobistych relacji członków kompanii składają się zremasterowane materiały archiwalne, w tym prywatne nagrania audio i wideo żołnierzy. Przeszłe wydarzenia utrwalone na taśmie i wstrząsające wspomnienia o koszmarze patroli, zapachu krwi, ginących przyjaciołach i utracie nadziei na przeżycie, poruszają mimo upływu wielu lat od tych wydarzeń. W roli narratora występuje Charlie Sheen, którego gwiazdorska kariera zaczęła się od pamiętnej roli w oscarowym "Plutonie" Olivera Stone'a.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×