Tożsamość Tuaregów - gitary i kałasze

Guitars and Kalashnikovs, Szwajcaria/Francja 2009

Tuaregowie od wieków zamieszkiwali i przemierzali Saharę. Przez kilkaset lat byli bezskutecznie wypierani przez Arabów. Kres kolonializmu przyniósł wielkie zmiany w ich życiu.

 • Czas trwania: 95 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Tożsamość Tuaregów - gitary i kałasze w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Zespół Toumast gra muzykę nazywaną "tuareskim bluesem" - etniczne, oryginalne rytmy zostały w niej wymieszane z elektrycznym brzmieniem gitary i zeuropeizowanym bitem. W wieku 15 lat lider zespołu, Moussa Ag Keyna, dołączył do Tuareskiego Frontu Wyzwolenia, rebeliantów szkolonych w libijskich obozach wojskowych, walczących z Mali i Nigerią. Po odniesieniu ran wymienił kałasznikowa na gitarę, wyjechał do Francji i zajął się muzyką. Dzięki zaangażowaniu zespołu muzyka Toumast stała się źródłem inspiracji dla setek saharyjskich nomadów.

Tuaregowie od wieków zamieszkiwali i przemierzali Saharę. Przez kilkaset lat byli bezskutecznie wypierani przez Arabów. Kres kolonializmu przyniósł wielkie zmiany w ich życiu. Świat Tuaregów został rozdarty między kilka państw. "Świat nie należy do nas, to my należymy do świata" - mówi lider zespołu Toumast, Moussa Ag Keyna. Zespół gra muzykę nazywaną "tuareskim bluesem" - etniczne, oryginalne rytmy zostały w niej wymieszane z elektrycznym brzmieniem gitary i zeuropeizowanym bitem. W wieku 15 lat Moussa Ag Keyna dołączył do Tuareskiego Frontu Wyzwolenia, rebeliantów szkolonych w libijskich obozach wojskowych, walczących z Mali i Nigerią.. Po odniesieniu ran wymienił kałasznikowa na gitarę, wyjechał do Francji i zajął się muzyką. Dzięki zaangażowaniu zespołu muzyka Toumast stała się źródłem inspiracji dla setek saharyjskich nomadów. Od 20 lat zespół robi wszystko, żeby o historii jego ludu jak najwięcej mówiło się na całym świecie. Film Domique Margot to opowieść o muzycznej partyzantce i walce na polu bitwy. Muzyka jest integralnym elementem kultury Tuaregów, ze względu swój bojowy charakter bywała często zakazana przez administratorów Sahary. Drugi wątek filmu skupia się na walce o prawo do własnej historii i ziemi oraz bezradności Tuaregów wobec polityki państw zainteresowanych uranem, którego bogate złoża odkryto na terenach zachodniej Sahary.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×