Trevor Noah - kabaret na stojaka

You Laugh but it's True, USA 2011

Sylwetka Trevora Noah'a, ciemnoskórego komika, który chce w dowcipny sposób przedstawić czasy apartheidu. W trakcie przygotowań do komediowego występu napotyka jednak na szereg problemów i wyzwań.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: David Paul Meyer

Trevor Noah - kabaret na stojaka w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • David Paul Meyer Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Okres apartheidu nadal jest świeży w pamięci Afrykańczyków. Wielu z nich ciągle nie zdaje sobie sprawy, że mają dziś pełną wolność w myśleniu i wyrażaniu siebie, szczególnie na płaszczyźnie kultury i sztuki. Dokument przedstawia sylwetkę ciemnoskórego komika, Trevora Noah'a, który postanawia w dowcipny sposób opowiedzieć o życiu w czasach apartheidu. W trakcie przygotowań do występu napotyka jednak na szereg problemów i wyzwań. Musi stawić czoła trudnym relacjom międzyludzkim, krytyce ze strony innych komików i naciskom na tle rasistowskim.

Okres apartheidu, kiedy cenzurze poddane było wszystko, co ludzie mówili i robili, dla niektórych wcale nie odszedł w przeszłość. Nadal jest świeży w pamięci Afrykańczyków, a wielu z nich ciągle nie zdaje sobie sprawy, że mają dziś pełną wolność w myśleniu i wyrażaniu siebie, szczególnie na płaszczyźnie kultury i sztuki. Młody, ciemnoskóry komik Trevor Noah stara się odnaleźć w kulturze, historycznie stworzonej przez białych i odnosi sukces. Jako dziecko białego ojca i ciemnoskórej matki nie przynależał do żadnej z etnicznych grup - nie był ani biały, ani czarny. W czasach apartheidu mieszane małżeństwa były zakazane i karalne. Dlatego, jak sam twierdzi, jego narodziny to nielegalny owoc zbrodni. Trezor postanawia opowiedzieć o swoim życiu w jednoosobowym komediowym występie, dowcipnym dla kolorowej i białej publiczności. Przywołując przeszłość i teraźniejsze problemy asymilacji obu grup ma zamiar stworzyć szczególnego rodzaju rzeczywistość, utkaną z nitek pamięci… W trakcie przygotowań do występu napotyka jednak na szereg problemów i wyzwań. Musi stawić czoła trudnym relacjom międzyludzkim, krytyce ze strony innych komików, naciskom na tle rasistowskim, a także rodzinnej tragedii. A wszystko po to, aby udowodnić, że skeczowa, komediowa sztuka, uprawiana przez Afrykańczyka ma szansę ujrzeć światło dzienne i zaistnieć na amerykańskiej scenie. Reżyser filmu wykorzystuje również bardzo ciekawy materiał archiwalny, ukazujący blaski i cenie apartheidu. Film był pokazywany na IDFA 2011 i PLANETE+ DOC 2012.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×