Trzecia płeć w Indiach

Indiens drittes Geschlecht, Niemcy 2005

Hijra to wykastrowani mężczyźni, żyjący na marginesie społeczeństwa w Indiach. Choć pozbawieni możliwości prokreacji, obdarzeni są niezwykłym darem przekazywania płodności.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Trzecia płeć w Indiach w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Hijra to wykastrowani mężczyźni, żyjący na marginesie społeczeństwa w Indiach. Choć pozbawieni możliwości prokreacji, zgodnie z hinduistyczną tradycją duchową, obdarzeni są niezwykłym darem przekazywania płodności. Znana fotograf Anita Khemka zawsze odczuwała szczególną fascynację hijra. Jako przewodniczka ekipy filmowej, wiedzie kamerę na spotkanie z trzema z nich. Pierwsza żebrze na plaży w Bombaju. Kolejna mieszka w podupadłej świątyni w społeczności innych eunuchów. Najciekawszą osobowością okazuje się jednak Laxmi, wiodąca podwójne życie.

Hijra to wykastrowani mężczyźni, żyjący na marginesie społeczeństwa w Indiach. Choć pozbawieni możliwości prokreacji, zgodnie z hinduistyczną tradycją duchową, obdarzeni są niezwykłym darem przekazywania płodności. Znana z eksplorowania tematów seksualności, hinduska fotograf Anita Khemka zawsze odczuwała szczególną fascynację hijra. Jako przewodniczka ekipy filmowej, wiedzie kamerę na spotkanie z trzema z nich. Pierwsza z nich, była prostytutka Asha, żebrze na plaży w Bombaju. Kolejna napotkana, 18-letnia Rambha, ze swoim kobiecym wyglądem uchodzić mogąca za dziewczynę, mieszka w podupadłej świątyni w społeczności innych eunuchów. Najciekawszą osobowością okazuje się jednak Laxmi, wiodąca podwójne życie - jako choreograf, a zarazem przywódczyni grupy hijra. Nagradzany na festiwalach i przeglądach film "Trzecia płeć w Indiach" ukazuje codzienne życie trzech hinduskich nie-kobiet-nie-mężczyzn, podejmując przy tym skomplikowany temat relacji między seksualnością, religią i tradycją we współczesnych kastowych Indiach.

Komentarze

Skomentuj
  • Beata (gość)

    Widziałam już ten program. Bardzo polecam. Ciekawe są te Indie i ci panowie przebrani w damskie ciuszki...

    05.05.2010 19:27

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×