Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady

The Three Burials of Melquiades Estrada, USA/Francja 2005

Teksas. Na pustyni zostaje znalezione ciało zastrzelonego meksykańskiego imigranta. Kowboj Pete postanawia odnaleźć sprawcę zbrodni i  zapewnić przyjacielowi godny pochówek w ojczyźnie.

 • Czas trwania: 130 minut, Gatunek: Western
 • Reżyseria: Tommy Lee Jones

Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Guillermo Arriaga Scenariusz
 • Tommy Lee Jones Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Teksas. Na pustyni zostaje znalezione niedbale pochowane ciało zastrzelonego mężczyzny. Okazuje się, że zmarły to nielegalny imigrant, Meksykanin Melquiades Estrada. Władze stanowe umarzają śledztwo w sprawie zabójstwa. Melquiades miał jednak przyjaciela i powiernika w osobie kowboja Pete'a, byłego pracodawcy. Ten postanawia na własną rękę odnaleźć sprawcę zbrodni, a także  zapewnić przyjacielowi godny pochówek w ojczyźnie.

Debiut reżyserski Tommy'ego Lee Jonesa, aktora nagrodzonego Oscarem za rolę szeryfa w "Ściganym" Andrew Davisa. Akcja filmu toczy się w Teksasie oraz pobliskim Meksyku. Pewnego dnia na pustyni zostaje znalezione pospiesznie i niedbale pochowane ciało zastrzelonego mężczyzny. Trupem okazuje się nielegalny emigrant meksykańskiego pochodzenia Melquiades Estrada (Julio Cedillo), zatem władze stanowe szybko umarzają śledztwo w sprawie zabójstwa. Melquiades miał jednak wiernego przyjaciela i powiernika w osobie miejscowego kowboja i ranczera Pete'a (Tommy Lee Jones), swojego byłego pracodawcy. Pete postanawia na własną rękę odnaleźć sprawcę zbrodni i zapewnić przyjacielowi godny pochówek w ojczyźnie. Film to wielowarstwowa historia o bezmyślnej zbrodni i karze, która jest jej konsekwencją. To również uniwersalna przypowieść o odkupieniu i samotności w obliczu rzeczy ostatecznych. Podróż z Teksasu do Meksyku, do której Pete zmusza zabójcę jest drogą przez kolejne poziomy piekła. Dopiero, gdy winowajca zrozumie swój grzech i będzie zdolny do pokuty, może prosić o wybaczenie i tym samym odzyskać wolność. Film trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny. Tommy Lee Jones po mistrzowsku reżyseruje kolejne wątki, przeplatając sceny wydarzeń bieżących ze scenami retrospektywnymi. Pytany o swój debiut reżyserski mówił: "odwołuję się do tradycyjnego gatunku, jakim jest western, jednak mam nadzieję, że nie zabrakło mi oryginalnych pomysłów". Wskazując wzory, z których czerpał natchnienie do pracy wymienia dzieła Sama Peckinpaha oraz styl reżyserski Clinta Eastwooda: "trudno wybrać lepszy wzór do naśladowania". W "Trzech pogrzebach?" Jonesowi partneruje Barry Pepper, który pojawił się wcześniej w niewielkich rolach w takich filmach, jak: "25. godzina" Spike'a Lee, "Zielona Mila" Franka Darabonta czy "Byliśmy żołnierzami" Mela Gibsona. Debiut reżyserski Tommy'ego Lee Jonesa spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem w Europie.

Komentarze

Skomentuj
 • vikis@...

  nawet fajny, taki na spokojny wieczorek.

  13.10.2013 19:20
 • x (gość)

  Raczej z gatunku obyczajowych niż western , ale warty obejrzenia.

  13.04.2013 11:32
 • xx (gość)

  Pobudka jutro o piątej ale będę oglądał.

  10.09.2012 21:38
 • żona dfgdf (gość)

  dziś mu nie dam,bo oglądam ten film

  22.09.2011 22:25
 • żona (gość)

  dfgd - to Ty Boguś?

  22.09.2011 20:09
 • Ślinotok :P (gość)

  Rób jedno i drugie jednocześnie.

  22.09.2011 20:06

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: 6.5 Głosów: 11

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×