Twarz wroga

The Face of the Enemy, Szwecja 2009

Ponad cztery miliony Wietnamczyków zginęło w wyniku wyniszczającej wojny w Wietnamie. Ich opowieści wraz z materiałami archiwalnymi składają się na prawdziwy obraz tego rozdziału historii XX wieku.

  • Czas trwania: 100 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Twarz wroga w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Ponad cztery miliony Wietnamczyków zginęło w wyniku wyniszczającej wojny w Wietnamie. Historia konfliktu jest znana głównie z relacji pokonanej strony amerykańskiej, która zwycięzcom, a zarazem ofiarom, przypisała rolę bezimiennych celów strzelniczych dla armii. Autorom filmu przyświecał cel przedstawienia świadectwa Wietnamczyków. Weterani wojny otrzymali możliwość zrelacjonowania prywatnego koszmaru. Ich opowieści w połączeniu z materiałami archiwalnymi składają się na prawdziwy obraz tragicznego rozdziału historii XX wieku.

Ponad cztery miliony Wietnamczyków zginęło w wyniku wyniszczającej wojny, która przez resztę świata nazywana jest po prostu wojną w Wietnamie. Historia tego konfliktu paradoksalnie jest znana głównie z relacji pokonanej strony amerykańskiej, która zwycięzcom, a zarazem ofiarom, przypisała rolę bezimiennych celów strzelniczych dla swojej armii. Mieszkańcy Wietnamu nazywają ją swą własną III wojną światową. Autorom filmu przyświecał cel przedstawienia świadectwa samych Wietnamczyków - uczestników krwawego konfliktu. Weterani wojny, często po raz pierwszy w życiu, otrzymali możliwość zrelacjonowania swego prywatnego koszmaru. Ich wstrząsające opowieści w połączeniu z materiałami archiwalnymi składają się na prawdziwy i pozbawiony upiększeń obraz tragicznego rozdziału historii XX wieku. Atutem dokumentu jest właśnie personalny wymiar świadectwa jego bohaterów, opowieść ludzi, którzy zdobywali się na nadludzkie poświęcenie w obliczu wielkiej hekatomby.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×