Tygrys syberyjski i tajemnicza święta góra

Amur Tiger: The Path To the Sacred Mountain, Rosja 2016

Stoki gór Sichote-Aliń pokrywa dziewicza ussuryjska tajga. Żyje tutaj tygrys syberyjski, największy dziki kot na świecie. Długość ciała zwierzęcia osiąga trzy metry, a waga ponad trzysta kilogramów.

 • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Wadim Witocew

Tygrys syberyjski i tajemnicza święta góra w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Basil Iwaszencow Zdjęcia
 • Oleg Kabalik Zdjęcia
 • Wadim Witocew Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Stoki gór Sichote-Aliń pokrywa dziewicza ussuryjska tajga. Żyje tutaj tygrys syberyjski, największy dziki kot na świecie. Długość ciała zwierzęcia osiąga trzy metry, a waga ponad trzysta kilogramów. Tygrys, zwany również amurskim, jest zwierzęciem majestatycznym i tajemniczym. Unika kontaktu z człowiekiem. Jego przepiękne futro oraz kłusownictwo w celu pozyskania kości i sierści doprowadziły do spadku liczby osobników. Obecnie tygrys syberyjski jest gatunkiem zagrożonym. Szacuje się, że w naturze występuje ok. 560 osobników.

Rosyjski Daleki Wschód. Stoki gór Sichote - Aliń pokrywa dziewicza ussuryjska tajga. Cudowny świat, dziwnie łączący syberyjskie lasy z podzwrotnikowym klimatem. Od tysięcy lat w ich gęstwinach przyroda odgrywa tajemniczy spektakl. Tygrys syberyjski to największy dziki kot na świecie. Długość jego ciała osiąga trzy metry, a waga ponad 300 kg. Zwany też tygrysem amurskim, jest zwierzęciem niezwykle majestatycznym i tajemniczym, bo w naturze unika kontaktu z człowiekiem. Jego przepiękne futro oraz rzekome właściwości lecznicze przypisywane specyfikom wytwarzanym z kości i sierści, doprowadziły do zagrożenia tego gatunku. Obecnie szacuje się, że w warunkach naturalnych żyje ok. 560 osobników. Twórcy filmu w ciągu dwóch lat realizacji tego dokumentu zastawili ponad czterdzieści wideo - pułapek, dzięki którym udało się uchwycić zachowania i zwyczaje tych przepięknych i trudno dostępnych zwierząt. Celem ekipy było dotarcie do tajemniczej świętej góry, która według wierzeń Udehejczyków - autochtonicznej ludności żyjącej na terenach występowania tygrysa amurskiego - jest miejscem ostatecznego spoczynku tych majestatycznych zwierząt. Biolodzy, badający tygrysy, znają wiele ścieżek, którymi władcy tych miejsc obchodzą swe włości. Aż pewnego dnia znikają na zawsze. Nikt nigdy nie widział zwłok tygrysa, który zmarł śmiercią naturalną. Zwierzęta te wędrują na szczyt tajemniczej świętej góry. Do połowy XIX wieku tygrysy syberyjskie zamieszkiwały ogromne terytoria: od Kraju Nadmorskiego i Chabarowskiego do obwodu czytyjskiego. Rozwój przemysłowy regionu sprawił, że na południu tygrys został wyparty z Niziny Chankajskiej i okolic Władywostoku. Na północy granica jego terytorium przesunęła się do rzeki Bikin, gdzie znajduje się największy na świecie masyw cedrowych lasów mieszanych. Rezultaty badań ogłoszono kilka dni po zakończeniu zdjęć. Zgodniez nimi mieszka tu 540 tygrysów syberyjskich. To znaczy, że ich populacja wzrasta. A więc największy kot nie zniknie z powierzchni ziemi. Na dodatek w listopadzie 2015 roku został założony Park Narodowy Bikin, do którego włączono tereny pod świętą górą tygrysów Sangieli.

Komentarze

Skomentuj
 • Pati (gość)

  Dobre, dobre. Masz rację, robią program o górze i nawet do niej nie docierają...

  10.05.2020 16:32
 • Qqa (gość)

  Lipa jak zwykle, jak już byli pod góra to jednego rozbolała noga drugiemu nie pozwoliły duchu przodków. Wstali i poszli do domu.

  10.05.2020 09:53

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×