Tysiąc akrów

A Thousand Acres, USA 1997

Właściciel ponad czterystu hektarów ziemi i trzech domów w Iowa przekazuje farmę córkom, chcąc uchronić je przed podatkiem spadkowym. Rozparcelowana ziemia wkrótce zaczyna dzielić członków rodziny.

 • Czas trwania: 110 minut, Gatunek: Dramat obyczajowy
 • Reżyseria: Jocelyn Moorhouse

Tysiąc akrów w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Michelle Pfeiffer jako Rose Cook Lewis
 • Jessica Lange jako Ginny Cook Smith
 • Colin Firth jako Jess Clark
 • Jennifer Jason Leigh jako Caroline Cook
 • Jason Robards jako Larry Cook
 • Keith Carradine jako Ty Smith
 • Kevin Anderson jako Peter Lewis

Twórcy

 • Jocelyn Moorhouse Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Larry Cook jest despotycznym patriarchą rodu, właścicielem ponad czterystu hektarów ziemi i trzech domów. Dziadek, ojciec i Larry ciężko pracowali, aby tysiąc akrów podmokłego gruntu w Iowa zamieniło się w kwitnącą farmę. Po śmierci żony Larry samotnie wychował trzy córki. Ginny i jej mąż Ty Smith, podobnie jak Rose z mężem Peterem Lewisem oraz dwójką dzieci, mieszkają na farmie. Caroline pracuje w mieście. Larry, chcąc uchronić córki przed podatkiem spadkowym, przekazuje im farmę. Rozparcelowana ziemia wkrótce zaczyna dzielić członków rodziny.

Larry Cook (Jason Robards) jest surowym i despotycznym patriarchą rodu, właścicielem ponad czterystu hektarów ziemi i trzech domów. Najpierw dziad, potem ojciec i wreszcie Larry ciężko pracowali, aby tysiąc akrów podmokłego gruntu w Iowa zamieniło się w kwitnącą farmę. Po przedwczesnej śmierci żony Larry samotnie wychował trzy córki - najstarszą Ginny (Jessica Lange), Rose (Michelle Pfeiffer) i najmłodszą Caroline (Jennifer Jason Leigh). Ginny i jej mąż Ty Smith (Keith Carradine), podobnie jak Rose z mężem Peterem Lewisem (Kevin Anderson) oraz dwójką dzieci mieszkają na farmie. Najmłodsza Caroline opuściła wieś, skończyła studia prawnicze i pracuje w mieście jako adwokat. Pewnego dnia starzejący się Larry, aby uchronić córki przed podatkiem spadkowym, postanawia przekazać im farmę w formie darowizny. Rozparcelowana ziemia wkrótce zaczyna dzielić członków rodziny. Do głosu dochodzą długo skrywane urazy, mroczne tajemnice i skrywana do tej pory rywalizacja między siostrami. Tłumione pod powłoką nienagannych relacji skryte pragnienia prowadzą do całkowitego rozpadu rodziny. Film wyreżyserowała Jocelyn Moorhouse ("Dowód", "Skrawki życia") na podstawie scenariusza Laury Jones ("Przypływ uczuć", "Portret damy") opartego na powieści "A Thousand Acres" Jane Smiley. Po wydaniu książka stała się bestsellerem i w 1991 roku zdobyła dwa prestiżowe wyróżnienia - nagrodę Pulitzera i National Book Critics Circle Award. Inspiracją do napisania powieści była tragedia Shakespeare'a "Król Lir". Jane Smiley uwspółcześniła tą ponadczasową historię i opowiedziała ją z punktu widzenia dwóch sióstr. Opowieść rozgrywa się na różnych poziomach, z których najistotniejszymi są zderzenie władzy i miłości oraz konflikt pokoleń. Dwukrotna zdobywczyni Oscara Jessica Lange ("Tootsie", "Frances", "King Kong") jako Ginny, jest kobietą tłumiącą w sobie wszelkie emocje. Jej przeciwieństwem jest impulsywna Rose, która mówi wszystko prosto w oczy ma głęboką i niekontrolowana potrzebę oczyszczenia się, przez co często kieruje się gniewem.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.0 Głosów: 1

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×