Uciekinier

Uciekinier, Polska 2006

Podczas drugiej wojny światowej Kazimierz Piechowski trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Wraz z innym więźniem obmyślili brawurowy plan ucieczki.

 • Czas trwania: 56 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Marek Tomasz Pawłowski

Uciekinier w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Marek Tomasz Pawłowski Reżyseria
 • Andrzej Czyczyło Scenografia
 • Michał Lorenc Muzyka
 • Jacek Januszyk Zdjęcia
 • Marek Tomasz Pawłowski Autor
 • Marek Tomasz Pawłowski Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Film dokumentalny przedstawiający postać Kazimierza Piechowskiego - (rocznik 1919) - organizatora najbardziej brawurowej ucieczki z obozu Auschwitz , który po wojnie za przynależność do AK więziony był również przez polskie władze komunistyczne. Historia zwykłego człowieka, którym rządziła historia - ofiary dwóch totalitarnych systemów - nazizmu i komunizmu.

 • Przez całe swoje życie ciągle uciekałem. W czasie wojny uciekałem przed Niemcami. W Auschwitz kilka razy uciekłem przed śmiercią. Po wojnie uciekałem przed "czerwonymi". Teraz uciekam w świat, żeby nie stetryczeć... - Kazimierz Piechowski opisuje swoje pełne dramatycznych wydarzeń życie. Od dawna jego marzeniem były zagraniczne podróże. Ale w czasach dzieciństwa nie dane mu było to pragnienie zrealizować. Kiedy wybuchła druga wojna światowa, Piechowski był harcerzem. Wraz z tysiącami kolegów znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, gdyż Niemcy rozstrzeliwali harcerzy. Piechowski chciał uciec z okupowanego kraju, przez Węgry dostać się na Zachód i móc walczyć za ojczyznę. Ale ta próba się nie udała i młody chłopak, po pobycie w kilku więzieniach, trafił ostatecznie do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Tu, za bramą ze złowrogim i bałamutnym hasłem "Arbeit Macht Frei" (Praca czyni wolnym) Kazimierz Piechowski staje się więźniem numer 918. Wraz ze swoimi kolegami jest ofiarą zbrodniczego systemu obozowego. Zarządzającym Auschwitz esesmanom nie chodzi wyłącznie o fizyczne wyeliminowanie więźniów. Oprawcy chcą, aby ich ofiary przed śmiercią utraciły resztki czci i człowieczeństwa. Głównym narzędziem tego działania jest głód. Przebywający w obozie dostają minimalne racje żywnościowe. Najważniejszą troską więźniów staje się przeżycie do następnego dnia. Wyniszczeni głodem, są zmuszani do harówki w każdych warunkach pogodowych, na paraliżującym mrozie, w głębokim śniegu, w obezwładniającym upale, po kolana w błocie. Największe żniwo śmierć zbiera na jesieni i wiosną. Wielu zabijają choroby, inni są rozstrzeliwani, a ich zwłoki palone w krematoriach. Ale Piechowski chce żyć. Uczy się oszczędzać siły. Kiedy w pobliżu nie ma żadnego kapo czy esesmana, odpoczywa; kiedy zaś jest obserwowany, udaje, że rwie się do pracy. Wkrótce zostaje przeniesiony do pracy pod dachem, w magazynie nieopodal obozu. Tam poznaje Gienka, więźnia, który zajmuje się samochodami. Razem postanawiają wyrwać się z tego "piekła śmierci", jakim jest obóz w Oświęcimiu. Powoli dojrzewa plan ucieczki. Ale ryzyko porażki jest duże, a stawką w tej grze śmierć nie tylko uciekinierów, lecz także współwięźniów. W swoim filmie Marek Tomasz Pawłowski śledzi losy niezwykłej postaci Kazimierza Piechowskiego, organizatora najbardziej brawurowej ucieczki z Auschwitz. Piechowski, przed kamerą, opowiada o dramatycznych chwilach swego życia, zarówno o koszmarze czasów obozowych, jak i o walce przeciw hitlerowcom w oddziale Armii Krajowej, za co po wojnie władze komunistyczne wtrąciły go do więzienia. Dokument uzupełniają bogate materiały archiwalne, w tym ujęcia okolic obozu i magazynu przeplatające się ze współcześnie wykonanymi zdjęciami. Film dokumentalny, 56 min, Polska 2006Reżyseria: Marek Tomasz PawłowskiZdjęcia: Jacek JanuszykMuzyka: Michał Lorenc

Komentarze

Skomentuj
 • Tomi (gość)

  Za kilka dni 20.VI.2017r. przypada 75. rocznica brawurowej ucieczki Kazimierza Piechowskiego i trzech innych więźniów z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz (wydaje mi się, że w opisie brakuje podstawowej informacji o tym właśnie, że był to n i e m i e c k i obóz koncentracyjny). Z tej okazji organizowanych było i jest w Polsce wiele wydarzeń towarzyszących, m.in.: w dniu 31.V br. w Oświęcimiu przez MCEAH, w dniu 20.VI br. w Tczewie, itp.

  13.06.2017 13:23
 • ... (gość)

  Super książka, bije ten film na łopatki

  24.12.2014 23:35
 • fajeer (gość)

  prawdziwy klasyk, można się uczyć aktorstwa szczególnie mimiki twarzy od Pana Arnolda Szwarcenneggerraa

  20.07.2014 20:27
 • BartTheGreat (gość)

  Arni, kurfa, Ty jestes jednak gość, klasa absolutna. Gdybym nie miał zapadłej klaty, to sam był siebie nazywał Arnold. Na Twoją cześć, mój Mistrzu.

  20.07.2014 20:22
 • Sly (gość)

  Fajny Film

  20.07.2014 07:13
 • P (gość)

  Podziw i szacunek dla p.Kazimierza!

  27.01.2014 23:08
 • zdzichol@...

  Wspaniały,twardy człowiek ukazujący Auschwitz od"podszewki"znający tam każdy kąt i każde ss-mańskie bydlę znęcające się nad ludźmi...Nie daj Boże więcej takiego zezwierzęcenia...

  27.01.2014 00:53
 • ScorchMan (gość)

  W przyszłym roku szykuje się remake tego filmu (oczywiście w nowej obsadzie). Ciekawe czy uda się im zrobić coś lepszego niż ten film. Na pewno do akcji wkroczy technika komputerowa obecnych czasów (w wersji z 1987 też jej używano, ale były to czasy gdy komputery dopiero raczkowały). Czekam na premierę. Mam jednak wrażenie, że to już nie będzie to.

  16.12.2011 16:04
 • phi (gość)

  film w porownaniu z ksiazka jest do bani :(

  15.12.2011 21:13
 • mała69 (gość)

  Ekstra film. Historia jak z fabularnego. Nie zniosłabym tyle, dlatego szacunek.

  27.01.2011 21:06
 • LOL... (gość)

  Nie ma to jak stary dobry Arnold :D

  27.01.2010 20:38
 • mareq65@...

  film spoko,ale kazdy movie pokazywany tyle razy jest juz mniej"fajny"...

  27.01.2010 19:54
 • Kuflak (gość)

  Spoko FILMIK

  27.01.2010 19:24

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.3 Głosów: 12

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×