Ukraina - beczka prochu

The Ukrainian Powder Keg, Francja 2014

Dokumentaliści wyruszają w trzy różne rejony Ukrainy, by zrozumieć sytuację kraju i usłyszeć argumenty stron zaangażowanych w konflikt, który rozpoczął się pod koniec 2013 r.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Diego Bunuel

Ukraina - beczka prochu w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Diego Bunuel Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokumentaliści wyruszają w trzy różne rejony Ukrainy, by zrozumieć sytuację kraju i usłyszeć argumenty stron zaangażowanych w konflikt, który rozpoczął się pod koniec 2013 r. Przebywający w Kijowie i we Lwowie Gregoire Deniaud ukazuje sprzeciw wobec korupcji, który przerodził się w protest społeczny oraz tożsamość narodową integrowaną przez odwołania do tradycji Bandery i radykalnej prawicy. Vincent Nguyen przebywa na Krymie podczas referendum i tuż po nim. Hugo van Offel udaje się do okupowanych od 2008 r. stref Gruzji: Abchazji i Osetii.

Wydarzenia na Ukrainie rozpoczęły się pod koniec 2013 roku. 20 lutego 2014 roku Majdan eksplodował, pozostawiając dziesiątki zabitych. Prezydent Janukowycz uciekł z kraju. Trzy tygodnie później Krym przegłosował swoje przystąpienie do Federacji Rosyjskiej. Przez cały ten czas Ukraina była na krawędzi wojny domowej. Trzej francuscy dokumentaliści wyruszają w trzy różne rejony, by zrozumieć sytuację i usłyszeć argumenty stron zaangażowanych w konflikt. Przebywający w Kijowie i Lwowie Gregoire Deniaud ukazuje, jak szeroki sprzeciw wobec korupcji, przerodził się w protest społeczny oraz jak narodowa tożsamość ukraińska jest integrowana przez szeroko rozpowszechnione odwołania do tradycji Bandery i radykalnej prawicy. W Charkowie rozmawia on z manifestującymi pod rosyjską flagą zwolennikami podziału Ukrainy, którzy proszą Wladimira Putina, żeby ich ratował przed faszystami. Vincent Nguyen przebywa na Krymie podczas referendum i tuż po nim. Rozmawia z krymskimi Tatarami, wciąż żywo pamiętającymi traumę przesiedleń ZSRR, rozmawia również z przywódcą bojówek prorosyjskich, oraz bezpośrednio obserwuje taktykę propagandową mediów rosyjskich oraz blokadę informacji. W tym czasie Hugo Van Offel udaje się do okupowanych od 2008 roku stref Gruzji: Abchazji i Osetii, by tam sprawdzić, jak toczy się życie na terenach anektowanych przez Rosję. Ograniczenia w podróżowaniu ze względu na niewyjaśniony status terytorialny, zmiany w programach edukacyjnych, uniemożliwiające dzieciom dalsze uczenie się w szkołach poza Abchazją, problemy z zaopatrzeniem - taka przyszłość czeka też najprawdopodobniej niebawem mieszkańców Krymu. Argumentacja wszystkich ważniejszych grup w aktualnym konflikcie ukraińskim, rozmowy zarówno z przeciętnymi ludźmi, jak i działaczami, bojówkarzami, separatystami, zarysowują spektrum dotychczasowych wydarzeń, które będą determinowały najbliższą przyszłość.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×