Umrzeć za Warszawę

Powstanie warszawskie, Polska/Francja 2013

Tematem dokumentu są przyczyny i przebieg powstania warszawskiego, ze szczególnym uwzględnieniem działań zbrojnych oraz życia codziennego mieszkańców walczącej stolicy.

  • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Krzysztof Talczewski

Umrzeć za Warszawę w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Krzysztof Talczewski Reżyseria
  • Aśka Talczewska Montaż
  • Krzysztof Talczewski Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Tematem dokumentu są przyczyny i przebieg powstania warszawskiego. Autorzy filmu przedstawiają sytuację polityczną Polski w latach 1939-44, która doprowadziła do podjęcia decyzji o rozpoczęciu bitwy o Warszawę. Opowiadają o działaniach zbrojnych i życiu codziennym mieszkańców walczącej stolicy. W filmie wykorzystane zostały świadectwa uczestników powstania, zdjęcia filmowe i fotografie zrealizowane przez żołnierzy - operatorów Armii Krajowej, a także niemieckie materiały propagandowe.

Film "Umrzeć za Warszawę" w koprodukcji polsko - francuskiej przedstawia przyczyny i przebieg Powstania Warszawskiego. Pokazuje sytuację polityczną, w jakiej się znajdowała Polska w latach 1939 - 44 i która doprowadziła do podjęcia decyzji o rozpoczęciu bitwy o Warszawę. Przedstawia zarówno działania zbrojne w walczącej stolicy, jak i życie codzienne jej mieszkańców. W dokumencie wykorzystano przede wszystkim zdjęcia filmowe i fotografie zrobione przez żołnierzy - operatorów Armii Krajowej oraz w mniejszym stopniu niemieckie materiały propagandowe. Narracja filmu opiera się często na świadectwach uczestników Powstania, co pozwala nadać bardziej osobistyi emocjonalny charakter. Prof. Norman Davies, dr Aleksandra Viatteau, dr Dariusz Gawin opowiadają o tym, co działo się w Londynie, Moskwiei Warszawie w kluczowych dla wydarzenia momentach. Tytuł filmu "Umrzeć za Warszawę" nawiązuje do popularnego w Europie Zachodniej, przed wybuchem drugiej wojny światowej, stwierdzenia poddającego w wątpliwość potrzebę umierania za Gdańsk.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 10.0 Głosów: 1

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×