Umrzeć za Warszawę

Powstanie warszawskie, Francja/Polska 2013

Tematem dokumentu są przyczyny i przebieg powstania warszawskiego, ze szczególnym uwzględnieniem działań zbrojnych oraz życia codziennego mieszkańców walczącej stolicy.

 • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Krzysztof Talczewski

Umrzeć za Warszawę w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Krzysztof Talczewski Reżyseria
 • Aśka Talczewska Montaż
 • Krzysztof Talczewski Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Tematem dokumentu są przyczyny i przebieg powstania warszawskiego. Autorzy przedstawiają sytuację polityczną Polski w latach 1939-44, która doprowadziła do podjęcia decyzji o rozpoczęciu bitwy o Warszawę. Opowiadają o działaniach zbrojnych i życiu codziennym mieszkańców walczącej stolicy. W filmie wykorzystano świadectwa uczestników powstania, filmy i fotografie zrealizowane przez żołnierzy - operatorów Armii Krajowej, a także niemieckie materiały propagandowe.

Film "Umrzeć za Warszawę" w koprodukcji polsko - francuskiej przedstawia przyczyny i przebieg Powstania Warszawskiego. Pokazuje sytuację polityczną,w jakiej się znajdowała Polska w latach 1939 - 44 i która doprowadziła do podjęcia decyzji o rozpoczęciu bitwy o Warszawę. Przedstawia zarówno działania zbrojne w walczącej stolicy, jak i życie codzienne jej mieszkańców. W dokumencie wykorzystano przede wszystkim zdjęcia filmowe i fotografie zrobione przez żołnierzy - operatorów Armii Krajowej oraz w mniejszym stopniu niemieckie materiały propagandowe. Narracja filmu opiera się często na świadectwach uczestników powstania, co pozwala nadać bardziej osobisty i emocjonalny charakter. Prof. Norman Davies, dr Aleksandra Viatteau, dr Dariusz Gawin opowiadają o tym, co działo się w Londynie, Moskwie i Warszawie w kluczowych dla wydarzenia momentach. Tytuł filmu "Umrzeć za Warszawę" nawiązuje do popularnego w Europie Zachodniej, przed wybuchem drugiej wojny światowej, stwierdzenia poddającego w wątpliwość potrzebę umierania za Gdańsk.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: 10.0 Głosów: 1

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×