Urodzeni dla Rzeszy

Urodzeni dla Rzeszy, Polska 2010

Przywódcom Lebensbornu udało się uniknąć odpowiedzialności podczas procesów norymberskich. Dopiero w latach 50. niemiecki sąd uznał ich za winnych zbrodni przeciwko ludzkości.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Urodzeni dla Rzeszy w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Kinga Wołoszyn-Świerk Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Lebensborn była to potężna organizacja przestępcza. Jej przywódcom udało się uniknąć odpowiedzialności podczas procesów norymberskich. Dopiero w latach 50. niemiecki sąd uznał ich za winnych zbrodni przeciwko ludzkości.

W potocznej opinii panującej w Polsce o ośrodkach Lebensbornu mówi się z zażenowaniem i dwuznacznym uśmiechem jako o "punktach kopulacyjnych" dla oficerów SS i miejscach, gdzie zapłodnione na ochotnika Niemki miały rodzić dzieci dla fuhrera. Ten stan świadomości nie powinien dziwić. Jedynie niskonakładowe rozprawy naukowe i nieliczne publikacje prasowe są jak dotąd źródłem informacji w tym zakresie. Tymczasem Lebensborn była potężną organizacją przestępczą, tym bardziej niebezpieczną, że kryjącą się za fasadą humanitaryzmu. Dość powiedzieć, że jej przywódcom udało się uniknąć odpowiedzialności podczas Procesów Norymberskich. Dopiero w latach 50. niemiecki sąd uznał ich za winnych zbrodni przeciwko ludzkości.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×