Uwikłanie

Uwikłanie, Polska 2011

Henryk Telak zostaje zamordowany w trakcie psychoterapii. Prokurator Agata Szacka wszczyna śledztwo. Współpracuje z nią komisarz policji Sławomir Smolar, kolega ze studiów i były kochanek.

 • Czas trwania: 123 minut, Gatunek: Film kryminalny
 • Reżyseria: Jacek Bromski

Uwikłanie w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Maja Ostaszewska jako prokurator Agata Szacka
 • Marek Bukowski jako komisarz Sławomir Smolar
 • Danuta Stenka jako Jadwiga Telakowa
 • Andrzej Seweryn jako prezes Witold
 • Olgierd Łukaszewicz jako psychoterapeuta Cezary Rudzki
 • Piotr Adamczyk jako Antoni Szacki
 • Krzysztof Pieczyński jako Igor

Twórcy

 • Ryszard Melliwa Scenografia
 • Ludek Drizhal Muzyka
 • Jacek Bromski Reżyseria
 • Jacek Bromski Scenariusz
 • Juliusz Machulski Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Psychoterapeuta dr Cezary Rudzki leczy Henryka Telaka kontrowersyjną metodą ustawień Berta Hellingera. Telak zostaje zamordowany w trakcie terapii. Śledztwo wszczyna prokurator Agata Szacka, która wcześniej zajmowała się przestępczością gospodarczą. Współpracuje z nią komisarz policji Sławomir Smolar, kolega ze studiów i były kochanek. Początkowo podejrzanymi są uczestnicy seansu, z czasem ślady zaczynają prowadzić w stronę PRL-owskiej przeszłości i współczesnego biznesu. Prokurator Szacka dociera do spraw, o których od lat krążą legendy.

Trzymający w napięciu kryminalny film z misternie budowaną intrygą i przeplatającymi się wątkami: politycznym i miłosnym. Za podstawę scenariusza posłużyła wydana w 2007 r. powieść pod tym samym tytułem Zygmunta Miłoszewskiego, publicysty, autora znanych także w świecie książek kryminalnych. Biorąc na warsztat "Uwikłanie" twórcy na potrzeby swego filmu dokonali paru zmian w stosunku do literackiego pierwowzoru, jak choćby przeniesienie akcji z Warszawy do Krakowa czy zastąpienie prokuratora Teodora Szackiego, atrakcyjną panią prokurator, Agatą Szacką. Fabularny wątek "Uwikłania" koncentruje się wokół mrocznej tajemnicy morderstwa jednego z uczestników terapii grupowej, będących w na wpół hipnotycznym transie. Kto zabił? To pytanie długo pozostaje bez odpowiedzi. Mnożą się domysły, wychodzą na jaw kolejne tajemnice, pojawiają się nowe tropy. W kryminalny wątek może być uwikłanych wiele osób. Śledztwo prowadzą: pani prokurator Szacka i komisarz Smolar, których łączą nie tylko relacje służbowe, ale również bliższa znajomość z przeszłości, która będzie miała swój ciąg dalszy. Film rozpoczyna scena kręcona na zamku w krakowskich Przegorzałach. W weekend odbywa się osobliwa sesja terapeutyczna, podczas której prowadzący, znany psychoterapeuta Cezary Rudzki, ma zastosować tzw. ustawienia rodzinne. Ta metoda polega na współudziale innych uczestników terapii, obcych ludzi, którzy wcielają się w członków rodziny danego pacjenta, odtwarzają relacje rodzinne, starają się wyzwolić ukryte emocje. Rudzki przerywa nagle sesję, każe uczestnikom wrócić do swoich pokoi i umawia się z nimi na następny dzień, na ósmą rano. Wszyscy stawiają się punktualnie, brakuje jedynie Henryka Telaka, który przeżywa trudny okres w swoim życiu. To on był poddany bezpośredniej terapii. Jego 20 - letnia córka popełniła samobójstwo, a pół roku po jej śmierci rodzina dowiedziała się o poważnej chorobie syna. Okazuje się, że ostatniej nocy Telak nie spał w swoim pokoju, jego łóżko jest nietknięte. Druga uczestniczka terapii znajduje go w kałuży krwi w kuchni na podłodze, z nożem wbitym w twarz. Na miejscu zdarzenia jest komisarz Sławomir Smolar i cała ekipa dochodzeniowa, a wkrótce pojawia się pani prokurator Agata Szacka. Od razu widać, że tych dwoje kiedyś łączyło coś więcej niż zwykłe służbowe relacje. Szacka jest mężatką, ma 10 - letnią córkę. Żonaty jest również Smolar, ale jego małżeństwo przeżywa kryzys. Rozpoczynają się przesłuchania. Nikt z biorących udział w terapii grupowej nie może opuścić zamku. Śledczy biorą pod uwagę samobójstwo, ale także morderstwo na tle rabunkowym. Telak mógł przypadkowo natknąć się na włamywacza i dlatego musiał zginąć. Do zamku zostaje wezwana wdowa po Telaku. To zimna i wyrachowana kobieta, nie okazuje żadnych emocji, z pogardą odrzuca wręczony jej przez panią komisarz numer telefonu do Ośrdka Pomocy Rodzinom Przestępstw. Nie potrzebuje żadnego wsparcia, zabiera tylko auto męża i szybko odjeżdża.

Komentarze

Skomentuj
 • A co cię to~! (gość)

  No własnie po tej właściwej stronie mocy! Wolności i równości dla wszystkich, a nie ciemnoty i poddaństwa sukienkowym! :)

  12.10.2018 18:46
 • AntyKOD (gość)

  Nie oglądam filmów z Ostaszewską, bo jest polityczna! Po złej stronie mocy. Dziękuję już tej KODziarce!

  28.05.2017 00:21
 • rewelacyjny film. (gość)

  krótko - r e w e l a c j a!!! Z resztą już obsada mówi wiele, a treść filmu zaskakuje co rusz. polecam gorąco.

  07.06.2016 22:20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 7.5 Głosów: 2

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×