Vabank

Vabank, Polska 1981

Słynny kasiarz Kwinto postanawia zemścić się na Kramerze. Bankier przed laty brał udział w prowokacji, dzięki której policja aresztowała Kwintę, jest też odpowiedzialny za śmierć przyjaciela kasiarza.

 • Czas trwania: 104 minut, Gatunek: Komedia kryminalna
 • Reżyseria: Juliusz Machulski

Vabank w telewizji

ZwińRozwiń
 • Niedziela 17.03.2024 20:00

  TVP HD

 • Powtórka

  Poniedziałek 18.03.2024 23:15

  TVP HD

Multimedia

Obsada

 • Jan Machulski jako Henryk Kwinto
 • Leonard Pietraszak jako Gustaw Kramer
 • Witold Pyrkosz jako J.J. Duńczyk
 • Jacek Chmielnik jako "Moks"
 • Krzysztof Kiersznowski jako "Nuta", brat "Moksa"
 • Ewa Szykulska jako Marta Rychlińska, wdowa po Tadeuszu
 • Józef Para jako komisarz Przygoda
 • Zdzisław Kuźniar jako Krempitsch, człowiek Kramera

Więcej »

Twórcy

 • Mirosława Garlicka Montaż
 • Henryk Kuźniak Muzyka
 • Jerzy Skrzepiński Scenografia
 • Juliusz Machulski Scenariusz
 • Juliusz Machulski Reżyseria
 • Janusz Gauer Zdjęcia
 • Jerzy Łukaszewicz Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Warszawa, lata trzydzieste XX wieku. Henryk Kwinto, doświadczony kasiarz, w wolnych chwilach muzyk, po wyjściu z więzienia mści się na Kramerze, właścicielu banku. Przed laty bankier brał udział w prowokacji, dzięki której policja aresztowała Kwintę. Kramer odpowiedzialny jest też za śmierć przyjaciela kasiarza. Właściciel banku prowadzi wystawne, obfitujące w uciechy życie, po staremu nie stroniąc od łotrostw, dbając przy tym o własne alibi. Z pomocą starego przyjaciela, Duńczyka, i dwóch złodziejaszków Kwinto organizuje napad na bank Kramera.

"Świetna komedia, która bawi nawet po latach. Debiut reżyserski Juliusza Machulskiego".

Juliusz Machulski debiutujący tym filmem jako reżyser (ur. 1955) był również autorem scenariusza, który powstał jeszcze w czasie jego studiów reżyserskich w łódzkiej szkole filmowej. Film cieszył się ogromną popularnością. Powszechnie przyrównywano go do obsypanego Oscarami amerykańskiego "Żądła" z Paulem Newmanem i Robertem Redfordem. Do sukcesu filmu przyczynił się niemało ojciec reżysera, Jan Machulski, który znakomicie wcielił się w postać kasiarza Kwinto, dużą rolę odegrała też wspaniała oprawa muzyczna Henryka Kuźniaka. "Vabank" otrzymał nagrodę za najlepszy debiut 1981 roku FPFF w Gdańsku. Święcił również triumfy na festiwalach w Koszalinie, Karlovych Varach, Manili, Vevey, Marsylii. Reżyser otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia w 1983 r. Akcja filmu dzieje się w epoce "retro" - w latach trzydziestych. Z więzienia, po odsiedzeniu wyroku za napad na bank, wychodzi Henryk Kwinto. Mówi się o nim z szacunkiem - pierwszy kasiarz Rzeczypospolitej. Jest kasiarzem perfekcjonistą, którego trudno złapać, a jeszcze trudniej udowodnić mu winę. Wpadł wydany policji przez wspólnika Kramera, wychodzi z więzienia z solennym postanowieniem ostatecznego zerwania ze swoim fachem. Okoliczności sprawią, że zmieni zdanie. Trafi mu się okazja dokonania zemsty na byłym kompanie. Zemsta będzie pomysłowa i perfidna.

Komentarze

Skomentuj
 • Kutman (gość)

  Kultowe kino.

  24.09.2023 20:02
 • Rodak (gość)

  Od tego filmu to większy poziom ma poziomica budowlana z Castoramy.

  24.09.2023 19:10
 • Czubisso Penisso ® (gość)

  Wczoraj miałem upojny wieczór przy piwku z moja babcia Krystyna. Jak juz bylismy dobrze wcieci to zasadzilem jej mojego kindybala w podbrzusze. Kotlowalem ja chyba z godzine 😍

  08.06.2023 22:10
 • Rodak (gość)

  Od tego filmu, większy poziom artystyczny ma poziomica budowla z Castoramy.

  08.06.2023 18:15
 • Zdrawko. (gość)

  Dno i wodorosty i metr mułu.

  28.04.2023 20:17
 • MJUT Z USZU JEZUSA CHRYSTUSA (gość)

  Uwaga! to nie jest zwykła oferta handlowa! Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę..

  ...kału kurwa, bo na miód jezuska wasz nie sztadź. CHCecie kópidź kał, dzwońta - (tel. 731070806) - miód urzny jezuska, opylem wam za 15 kawałkuw od grama jak jesteśta bogaci.

  28.04.2023 16:13
 • Czubis penis ® (gość)

  Wkrecilem sie ostatnio w ten film i nie zdazylem dobiec do klopa. Zesralem sie w gacie, osralem podloge i jeszcze kibel caly wymazałem 🤦‍♂️ dobrze ze mieszkam z babcia to wszystko posprzatala i mi jeszcze wyprala gacie w perwollu 😍

  01.02.2023 21:07
 • Dlaczego Tusk utajnił raport NIK z 2013r. o jego umowie gazowej z 2010r. - "największa afera od 1989r." wg dziennikarzy z energetyka24 (gość)

  Tusk w 2010r. urzędową instrukcją negocjacyjną nakazał wynegocjować umowę z Rosją obowiązującą do 2037r. z ceną gazu o połowę większą niż miała reszty Europy (wygrany w 2020r. proces przed sądem szwedzkim wytoczony w 2016r. przez rząd PiS przeciw Rosji, zasądzone i wypłacone Polsce 1.5 mld dolarów odszkodowania za umowę Tuska). Wpisz w google:

  * "energetyka24 niekompetencja naruszanie prawa nierzetelnosc miazdzacy raport nik o umowach gazowych z 2010 roku"

  * "energetyka24 kaczynski mial racje gaz z usa znacznie tanszy od rosyjskiego analiza"

  * "pgnig szwedzki-sad-potwierdzil-zwyciestwo-pgnig-w-postepowaniu-arbitrazowym 10184"

  * "money gazprom polska przesyl gazu,218,0,2411994"

  Tzw. mały świadek koronny, na którego powoływał się Tusk w sprawie słynnych taśm prawdy o PO "Sowa i przyjaciele", oskarża Tusków o przyjęcie 600 000 € euro łapówki na rzecz Rosji. Niemieckie🇩🇪 media tak samo jak "wolne media"🇩🇪🇷🇺 są za-POwolne, "nie zdążyły" tego podać. Czy ma to coś wspólnego z rozległą aferą umowy gazowej Tuska z Rosją?

  Raport NIK z 2009r. stwierdził, że Tusk po przejęciu rządów porzucił rozpoczętą przez rząd PiS budowę polskiego gazoportu. Raport ukazał się po 2 latach bezczynności rządu Tuska, wtedy PO rozpoczęło kontynuowanie budowy PiS'owego gazoportu. Do końca swoich rządów "nie zdążyli" go wybudować, a na taśmach prawdy mówili, że "może będzie w 2017". (Czy to wtedy PO uchwaliło, że Tusk może utajniać raporty NIK tak jak ten z 2013r.?)

  Także w 2010r. Tusk rozwiązał powołany w 2006r. rządowy Zespół do Spraw Polityki Bezpieczeństwa Energetycznego monitorujący działania rządu m.in. w kwestii Nord Stream. Politycy z prezydentem Kaczyńskim na czele, którzy dostali z kancelarii Tuska bilety na rządowy samolot do Smoleńska, tworzyli wówczas główną grupę prowadzącą działania na rzecz uniezależnienia Polski od rosyjskiej energetyki. Wpisz w google:

  * "interia news-wielki-brat-rzucil-nas-na-kolana,nId,3735602"

  Gdy Rosja zajęła Krym, Tusk twierdził: "sankcje są niepotrzebne, bo będą nieskuteczne". Zasady moralne? A co to takiego?...

  To m.in. dlatego "komentatorzy" internetowi PO🇩🇪🇷🇺 razem z rosyjskimi🇷🇺 i niemieckimi🇩🇪 tak ciężko "pracują" dla Tuska, wpisz w google:

  * "tvn24 gazeta ru nasz czlowiek tusk ra48624" (Czy obecna wersja tego artykułu została zmieniona w 2022r. względem oryginału z 2008r. - czyżby wycięto serdeczne szczegóły "nowego otwarcia stosunków" i część pochwalczą od tvvn'u? Ojej, ale dlaczego?)

  * "naszeblogi 41923 proceder werbowania agentow trolli w sieci" (Komentarz pod tym artykułem: "29-10-2013 [10:30] - z Niemiec" - kłamanie bezpośrednio z Niemiec🇩🇪 było wtedy po 5 ojro🇩🇪)

  * "energetyka24 thriller polityczny bez zakonczenia szokujace kulisy negocjacji gazowych z 2010 roku"

  * "energetyka24 rewolucja na jamale kuriozalna umowa z gazpromem przechodzi do historii analiza"

  * "money nik ujawnil raport o umowach gazowych,199,0,2410183" (To nie NIK ujawnił, tylko rząd odtajnił utajniony przez Tuska raport NIK - czy money to tzw. "zaprzyjaźnione/wolne media"???)

  * "nik gov umowy gazowe raport nik w calosci jawny"

  01.02.2023 19:32
 • trzpak (gość)

  szczerze przyznam ze nawet bez porzadnego obicia dupska zajacowej wyszedl film 10/10

  06.01.2023 22:47
 • MJUT Z USZU JEZUSA CHRYSTUSA (gość)

  Uwaga! to nie jest zwykła oferta handlowa! Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę..

  ...kału kurwa, bo na miód jezuska wasz nie sztadź. CHCecie kópidź kał, dzwońta - (tel. 790793517) - miód urzny jezuska, opylem wam za 15 kawałkuw od grama jak jesteśta bogaci.

  05.01.2023 16:52
 • MJUT Z USZU JEZUSA CHRYSTUSA (gość)

  Polecam choć mecz jest i nikt nie obejżry pewne.

  Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę.. Brodawczaki znikają, a pasożyty wyjdą z ciebie, jeśli wypijesz szklankę..

  ...kału kurwa, bo na miód jezuska wasz nie sztadź. CHCecie kópidź kał, dzwońta - (tel. 790793517) - miód urzny jezuska, opylem wam za 15 kawałkuw od grama jak jesteśta bogaci.

  05.01.2023 16:51
 • dawidek98 (gość)

  Moja piątka najlepszych tekstów z "Vabanku" to: 1. "Źle się dzieje w państwie duńskim." (cytat również z "Hamleta" Williama Szekspira), 2. "Niech będzie, że jesteśmy kwita.", 3. "Ucho od śledzia!", 4. "Jak się to wszystko uda, to się chyba upiję", 5. "Powodem dla którego się włamywałem do banków był zawsze ten sam. Bo były tam pieniądze."

  11.06.2022 21:38
 • dyu (gość)

  nie rozumie, nie ma ani wybuchów, ani robotów samochodowych, no i oni głosowali na PO więc nie wierzą w zamach w Smoleńsku co przecież udowodnił wiele razy pan Antonii

  17.04.2022 02:26
 • Hubert m (gość)

  Fajne

  27.12.2021 08:08
 • Kocham kino (gość)

  Oooo po wielu latach ten film powrócił do TVP

  16.12.2021 14:49
 • ant _ _ _ (gość)

  fenomenalny w każdym calu

  05.06.2020 19:17
 • Huj ci w dupe (gość)

  Pokecam

  31.05.2020 00:17
 • dawidek98 (gość)

  Bardzo dobra komedia, do której często wracam. Zjada na śniadanie oba Kilery.

  29.02.2020 19:09
 • Tomasz M. (gość)

  Jeden z niewielu filmów które za każdym razem ogląda się z sympatią.

  04.02.2020 21:28
 • dziadek (gość)

  taaa to byly czasy. kradlo sie z latwoscia. wystarczylo miec troche pomyslunku. psy bezradne, naiwne, samowola jakich malo, kretyni robili zabezpieczenia i nikt nie bral pod uwage jak mozna je obejsc. jezeli do banku wchodzilo sie drzwiami to wstwiali w nie tyle stali ile bylo sie w stanie wyprodukowac a nikt nie myslal ze wybijemy scianke dzialowa z cegly 6cm tuz obok dzwi. wystarczyl mlotek. piekne czasy. w domach zakladki po diwe pary drzwi na kazdych po lancuszku zabezpieczajacym i po 3 zasuwy a otwierali okna. tesknie .....

  15.12.2019 08:36
NowszeStarsze

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: 7.4 Głosów: 27

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×