W ciemności

In Darkness, Kanada/Niemcy/Polska/Francja 2011

W trakcie likwidacji lwowskiego getta kanalarz Leopold Socha spotyka poszukującą schronienia grupę Żydów. Zgadza się pomóc im ukryć się w kanałach za 500 złotych dziennie.

 • Czas trwania: 145 minut, Gatunek: Dramat wojenny
 • Reżyseria: Agnieszka Holland

9

Ocena redakcji

Siłą filmu jest nie tylko dramatyzm całej opowieści, ale przede wszystkim - autentyczność bohaterów i ich zachowań.

W ciemności w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Robert Więckiewicz jako Leopold Socha
 • Benno Fürmann jako Mundek Margulies
 • Agnieszka Grochowska jako Klara Keller
 • Maria Schrader jako Paulina Chiger
 • Herbert Knaup jako Ignacy Chiger
 • Kinga Preis jako Wanda Socha, żona Leopolda
 • Krzysztof Skonieczny jako Szczepek Wróblewski, pomocnik Sochy
 • Julia Kijowska jako Chaja

Więcej »

Twórcy

 • Michał Czarnecki Montaż
 • Erwin Prib Scenografia
 • Katarzyna Sobańska Scenografia
 • Marcel Sławiński Scenografia
 • Antoni Komasa-Łazarkiewicz Muzyka
 • Agnieszka Holland Reżyseria
 • David F. Shamoon Scenariusz
 • Jolanta Dylewska Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Katolik... grzesznik... drobny złodziejaszek... Leopold Socha (Robert Więckiewicz), Polak ze Lwowa - przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ludzkie życie.

Leopold Socha jest kanalarzem. Do pensji dorabia kradzieżami; przed wojną siedział za to w więzieniu. W trakcie likwidacji lwowskiego getta mężczyzna spotyka poszukującą schronienia grupę Żydów. Są wśród nich ludzie o różnym statusie społecznym i majątkowym. Socha zgadza się pomóc im ukryć się w kanałach za 500 złotych dziennie. Od tej chwili dogląda uciekinierów, narażając na niebezpieczeństwo siebie, żonę i córkę. Ma świadomość, że w każdej chwili może wpaść w ręce Niemców lub Ukraińców. Z czasem pieniądze i kosztowności się kończą.

Recenzje

Komentarze

Skomentuj
 • Janosik (gość)

  Nie ma komu za ten paskudny kwadratowy żydowski i antypolski łeb w okularach .,(jak telewizor ,,otake"") przyjebać styliskiem, na opamiętanie w tym PO-PiSim grajdole !?., Niech ten babochłop spierdala z Polski bo zasmradza parch POwietrze! I tyle w temacie > Ahoj

  06.08.2021 18:11
 • bxfc (gość)

  film o atakach nacjonalistów na ludzi, tych co najpierw hajlują, a potem mordują i noszą swastyki lub grafiki je przypominające

  31.07.2021 01:37
 • 🤑 "Deutschland, Deutschland über alles, über alles in der Welt!" 🤑 (gość)

  "Das Lied der Deutschen", czyli "Niemcy rządzą", NADAL jest hymnem Niemiec, a jej pierwsza zwrotka jest wykonywana na lokalnych niemieckich imprezach sportowych. __ Tusk: "[...] für Deutschland [...]". __ Niemieckie gazety: "Donald Tusk. Polnischer [...] Führer".

  10.07.2021 00:53
 • obiektywnie (gość)

  Film oceniam nisko, jak zresztą ogół twórczości Holland. Ale bynajmniej w tym przypadku nie z powodu tematu (czym zapewne zdziwię tych wszystkich zaplutych "przepolaków" , co się produkowali poniżej, bo temat akurat jest w porządku, a historia ciekawa, w dodatku prawdziwa) – film jest po prostu słaby technicznie, zwł. dźwiękowo, jak, niestety ogromna większość polskich filmów (podczas gdy polscy dźwiękowcy zbierają nagrody za zagraniczne produkcje...). I raczej nie wierzę, by to była wina obsadzonych w nim dobrych aktorów, że mówią za szybko tą jakąś niby-lwowską gwarą, albo niby po ukraińsku – pewnie miało być autentycznie, a wyszło niezrozumiale. W dodatku połowa dialogów jest po niemiecku (a może w w jidysz – nie wiem, bo nie znam) i bez napisów – może były, ale gdzieś się zapodziały po drodze do Polsatu, w każdym razie nie idzie zrozumieć o co dokładnie chodzi w połowie scen. a oglądanie takiego "dzieła" dla niektórych jest stratą czasu. Tak że o tyle rację miał ktoś poniżej piszący, że lepiej najpierw przeczytać książkę – wtedy pewnie łatwiej by było domyślić się co mówią w filmie. Tylko czy wtedy jeszcze warto tracić czas na film takiej jakości?

  20.04.2021 02:43
 • ryjnt (gość)

  film o robotach rzucających dzidami w telewizory, szokujące

  20.04.2021 01:55
 • Żydzi

  W przedwojennej Polsce żydzi stanowili większość biedoty. 5% żydowskiego społeczeństwa należało do ludzi zamożnych. Następne 10% dobrze sobie radziło. Pozostałe 80-85% to typowa biedota, która nie miała na buty czy jedzenie. Większość korzystała z pomocy państwa i prywatnych dobroczyńców (garkuchnie, opieka społeczna). Ogólnie było wtedy bardzo biednie ale biedota żydowska była najbardziej widoczna bo hałaśliwa i agresywna. Z żydowskiej biedoty wywodził się prawie cały ruch komunistyczny.

  19.04.2021 19:23
 • Elżbieta (gość)

  Fabuła tego filmu jest oparta na prawdziwej historii opisanej w książce Krystyny Chiger "Dziewczynka w zielonym sweterku". Należałoby najpierw przeczytać tę historię, potem obejrzeć film a na końcu oceniać....

  16.04.2020 20:34
 • Prof.dr.hab. Holenderjasny (gość)

  Nie był to film kręcony we Lwowie. To po pierwsze, a po drugie Leopold ratował żydów niby za te 500 złotych, ale jego sumienie i chęci w pomocy były nieporównywalne do tego co zarobił, bo i tak za te pieniądze kupował im jedzenie, więc jest to oczywiste że ryzykował własne życie. Zastanawia mnie tylko jedno, a mianowicie dlaczego żydzi w takich ohydnych warunkach w jakich się znajdowali, w tym całym "smrodzie, nieczystości, braku higieny" potrafili jeszcze uprawiać seks, a gdzie ich ta koszerność - pytam?, jakieś zdrady to jest coś nienormalne i niemoralne. Na tym kończę, a jak ktoś chce więcej o tym filmie to polecam to: Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 25 stycznia 2010 roku i trwały do 1 kwietnia[7]. Obraz był kręcony na Starym Mieście w Piotrkowie Trybunalskim[8], w Łodzi (Księży Młyn oraz ulice Włókiennicza i Nowomiejska), w Warszawie, Berlinie oraz Lipsku. Dofinansowanie filmu wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Łódzki Fundusz Filmowy.

  05.12.2018 03:07
 • kolo (gość)

  Nie ma znaczenia ilu tysiącom żydów pomogli Polacy, ilu uratowali. Żyd i tak będzie pluł na Polaków. Jak Polak źle powie na żyda, to jest antysemitą, ale jak żyd coś źle powie na Polaka, to jest OK!

  01.12.2018 21:12
 • jojko (gość)

  uchodźcom niech pomagają ci którzy: 1) ich zaprosili, 2) wywołali u nich wojnę, 3) czerpali wiekami dobra z wyzysku kolonialnego.

  07.01.2018 20:02
 • tap (gość)

  Wszyscy hejterzy film i reżyserki, oczywiście jako pierwsi rzuciliby się z bezinteresowną pomocą Żydom, podobnie jak obecnie pomagają uchodźcom. Zanim zaczniecie hejtować spójrzcie w lustro.

  07.01.2018 17:19
 • bolo (gość)

  Agnieszka Holland = antypolski film. Tylko takie filmy są wysoko oceniane na świecie i w zepsutym hollywoodzie.

  07.01.2018 12:24
 • max (gość)

  Nadal puszczacie tę antypolska propagandę. Albo repertuar dobiera jakiś nowy ignorant historyczny albo zostawiono stare krety. Repertuar za PO i PiS jest ten sam antypolski, przykre to jest ale niewiele się zmieniło. Jak nie ma nakręconych uczciwych filmów mówiących o historii Polski to dopóki takich się nie nakręci lepiej nic nie puszczać niż robić ludziom wodę z mózgu.

  01.05.2017 20:11
 • smutne (gość)

  Zmieniły się władze a antypolskie szmiry nadal są pokazywane.

  06.11.2016 15:38
 • max (gość)

  Kolejny antypolski paszkwil. Kłamliwie, Niemiecka okupacja, represje są skierowane jedynie przeciwko Żydom, a Polacy kolaborują z Niemcami w chwytaniu Żydów, a jak pomagają Żydom to tylko za pieniądze i wydaje się że na okupacji jedynie korzystają obławiając się na pożydowskim mieniu. Kompletnie zakłamana rzeczywistość. Chciałbym przypomnieć autorom że Polacy, w tym Polscy Żydzi byli przedmiotem eksterminacji i byli mordowani m.in. w prawie 5 tyś niemieckich obozach. W 1939 było ponad 35mln Polaków, w 1946 zostało nas niecałe 24mln czyli brakuje dużo więcej niż oficjalne 6mln zamordowanych podane po wojnie przez komunistę Jakuba Bermana. W samej Warszawie ludność miała zostać eksterminowana/wysłana na Sybir, Warszawa zrównana z ziemią, po lewobrzeżnej stronie miało powstać Die neue Deutsche Stadt Warschau (Nowe niemieckie miasto Warszawa) a po praskiej stronie baraki dla 30tyś Polaków. W obozie niemieckim obozie dla Polaków KL Warschau zostało wymordowanych przynajmniej 200 tyś Polaków.

  06.11.2016 12:20
 • Bejok (gość)

  Film gowniany . Wolę Reksia na Dobranoc obejrzeć .

  04.07.2016 16:33
 • del Kichote

  Standardowa kwestia - za czyje pieniążki ten propagandowy szmatławiec, i - co za tym idzie - czyja to jest wersja pisania historii od nowa: niemiecka, rosyjska, czy jeszcze kogoś innego?

  1. Ilu zginęło Żydów w holokauście? 6 mln? Polaków więcej. Jak to możliwe? 2. Kto najliczniej ratował Żydów? Niemcy? Rosjanie? Franuzi może? Oooo, znowu ci "niedobrzy" Polacy. 3. Kto był karany śmiercią całej rodziny za pomoc Żydom? Znowu Niemcy? A może chociaż Rosjanie? Oooo, znowu TYLKO ci niedobrzy Polacy. Ciekawe, czemu...

  26.05.2016 00:14
 • Minimalo (gość)

  Powtórzę: nie widze niczego złego w tym, że Polak brał pieniądze. Żyd za wszystko zawsze kazał i każe sobie płacić. Może ktoś zaprzeczy i da przykład bezinteresowności Żyda? Myślę, że nie doczekam się odpowiedzi bo Żyd nigdy niczego nie robi za darmo.

  04.01.2016 21:31
 • Staszek (gość)

  Znowu biedni, skrzywdzeni żydzi i chciwi Polacy żerujący na ich krzywdzie.Plus Polak-oczywiście "złodziejaszek".Ile jeszcze powstanie za nasze pieniądze takich opluwających Polaków filmów???

  03.01.2016 18:14
 • Minimalo (gość)

  Odniosę się do wcześniejszych komentarzy: nie widzę niczego złego w obrazach w tym filmie. Mimo najwyższego patriotyzmu należy się zgodzić z tym, że byli, są i będą różni ludzie. Będą kierowali się różnymi racjami. Nie widzę niczego złego w postawach pokazanych postaci. Co z tego, że brał pieniądze? Czy ktoś z oceniających zastanowił się w jakich realiach oni się znajdowali? W filmie pokazana fenomenalnie przemiana bohaterów wraz z procesem poznawania się i wspólnego przeżywania dnia za dniem, godziny za godziną. Film na medal. Wspaniale ujęta analiza psychologiczna płynnie wpleciona w akcję filmu. Tylko wielki reżyser i wielcy aktorzy mogli zrealizować takie dzieło. Gratulacje. I dodam jeszcze: Nie ma co się obrażać na Pokłosie. Sytuacje i realia mogą wyciągnąć z każdego najgorsze zachowania, a siedząc w ciepłym fotelu nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie tego. Nie ma co się obrażać, trzeba dojrzałości by to zrozumieć.

  03.01.2016 10:37
NowszeStarsze

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.7 Głosów: 14

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×