W cieniu prezydenta

Polska 2013

Dokument to życiorys Jana Pohoskiego - legionisty, urzędnika państwowego, zastępcy prezydenta Starzyńskiego, polskiego patrioty, który poświęcił życie współtworzeniu II RP.

  • Czas trwania: 49 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Hanna Zofia Etemadi

W cieniu prezydenta w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Hanna Zofia Etemadi Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Urodzony w 1889 r. w Dubnie Jan Pohoski z wykształcenia był inżynierem architektem. Już w latach szkolnych należał do Związku Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej "Filarecja". W czasie I wojny światowej wstąpił w szeregi Legionów Polskich. Od 1934 roku Pohoski pełnił funkcję zastępcy prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. W 1940 r. został aresztowany przez Gestapo. Kilka miesięcy później został rozstrzelany w Palmirach w wyniku akcji AB.

Postać wiceprezydenta Jana Pohoskiego - zastępcy i przyjaciela Stefana Starzyńskiego do tej pory nie doczekała się upamiętnienia, a właściwie uległa całkowitemu zapomnieniu. W dobie walki o Warszawę ze wszystkich sił ofiarowywał pomoc mieszkańcom stolicy, walcząc o wodę, prąd, komunikację. W zastępstwie prezydenta Starzyńskiego podpisał akt kapitulacyjny i w tym samym momencie uczestniczył w tworzeniu zrębów Polskiego Państwa Podziemnego, snując plany odbudowy zniszczeń. Pozostał na stanowisku do końca, do aresztowania w marcu 1940 roku. Zginął w Palmirach 20/21 czerwca 1940 roku.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×