W mateczniku talibów

Inside Talibanistan, Wielka Brytania 2011

Filmowcy z National Geographic lecą do Pakistanu, by pokazać walkę z talibskimi bojownikami, prowadzoną na granicy afgańsko-pakistańskiej przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i NATO.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny

W mateczniku talibów w telewizji

ZwińRozwiń
  • Poniedziałek 11.03.2013 13:35

    TVP 2

  • Wtorek 05.06.2012 00:30

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

W lutym 2010 r. zespół National Geographic poleciał do Pakistanu. Śmigłowiec zawiózł filmowców w góry leżące na granicy z Afganistanem, tam, gdzie powstał plan zamachu na World Trade Center. W ciągu ostatnich lat talibowie opanowali prawie cały Afganistan. Zaczęli też przejmować władzę nad coraz większą częścią terytorium Pakistanu, który dysponuje bronią jądrową. Film ukazuje walkę z bojownikami, prowadzoną na granicy afgańsko-pakistańskiej przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i NATO.

W lutym 2010 roku ekipa National Geographic poleciała do Pakistanu. Producentka Tresha Mabil i operator Richard Parry dotarli tam, gdzie po 11 września nie dotarł żaden dziennikarz. Pakistański śmigłowiec zawiózł ich w góry, które leżą na granicy z Afganistanem. To w tym rejonie, określanym jako "talibanistan" ukrywał się Osama bin Laden. Tu powstał plan zamachu na World Trade Center. Talibom sprzyja specyficzne ukształtowanie terenu. Ukrywają się w trudno dostępnych górach, gdzie są bezpieczni i mogą planować kolejne zamachy. W ciągu ostatnich lat opanowali prawie cały Afganistan. Rządzi tam ich gabinet cieni. Zaczęli też przejmować władzę nad coraz większą częścią terytorium Pakistanu, który dysponuje bronią jądrową. Gdyby ich plany się powiodły, w niebezpieczeństwie byłby cały świat, dlatego Amerykanie muszą za wszelką cenę zniszczyć ich kryjówkę. Udaremnianie porwań i zamachów to najtrudniejszy aspekt wojny z talibami. W 2009 roku w zamachach terrorystycznych zorganizowanych przez talibów zginęły 3000 ludzi. Osiem lat po tym, jak prezydent Bush wypowiedział wojnę terrorystom, Stany Zjednoczone ponownie kierują uwagę na Afganistan. Przysłały tu 30 tysięcy nowych żołnierzy. Z drugiej strony granicy Pakistan rozpoczął działania wymierzone w kryjówkę Al - Kaidy. Cel jest wspólny: natarcie na Al - Kaidę i talibów z dwóch stron. Film ukazuje walkę z talibskimi bojownikami, którą na granicy afgańsko - pakistańskiej prowadzą siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i NATO. Pakistan nie jest w stanie sam odpierać ataków na swoje wojsko, policję i cywilów, a cały świat czeka na rozstrzygnięcie konfliktu. Klęska sił sprzymierzonych oznacza zagrożenie atakiem nuklearnym ze strony talibskich fanatyków. Czy będzie to drugi Wietnam, czy prezydentowi Obamie uda się zaprowadzić pokój w Afganistanie?

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×