W obronie dzieci Syrii

Saving Syria's Children, Wielka Brytania 2013

Po trzech latach od wybuchu wojny domowej w Syrii dwie brytyjskie lekarki, Rola i Saleyha, działaczki organizacji humanitarnej Ramię w Ramię z Syrią, postanawiają zbadać los syryjskich dzieci.

 • Czas trwania: 32 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Darren Conway

W obronie dzieci Syrii w telewizji

ZwińRozwiń
 • Piątek 11.11.2016 04:30

  TVP 1

 • HIT Dnia

  Środa 01.06.2016 23:00

  TVP 1

 • Czwartek 18.06.2015 01:45 Odcinek 86

  TVP 2

 • Czwartek 18.06.2015 01:45 Odcinek 86

  TVP 2

 • Wtorek 22.07.2014 02:05 Odcinek 86

  TVP 2

 • Poniedziałek 21.07.2014 22:55 Odcinek 86

  TVP 2

Multimedia

Twórcy

 • Darren Conway Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

W 2011 r. wybuchła wojna domowa w Syrii. Po trzech latach konfliktu jedna trzecia Syryjczyków straciła dach nad głową. Większość trafiła do obozów dla uchodźców. Dwie brytyjskie lekarki, działaczki organizacji humanitarnej Ramię w Ramię z Syrią, postanawiają sprawdzić, jaki jest los syryjskich dzieci. Rola i Saleyha przybywają do Syrii dwa dni po ataku chemicznym pod Damaszkiem. Podejmują się skontrolowania sytuacji w szpitalach finansowanych przez ich organizację. Podróż zaczynają w jednym z obozów rozsianych wzdłuż granicy z Turcją.

W 2011 roku wybuchła wojna domowa w Syrii. Podzielona i zdezorientowana społeczność międzynarodowa nie jest zdolna do podjęcia stanowczych kroków, zwłaszcza odkąd dominującą pozycję w ruchu antyreżimowym zajęli zbliżeni do Al - Kaidy fundamentaliści. Interesy tej części narodu, która nie walczy z bronią w ręku, zeszły na drugi plan. W kraju ogarniętym wojną, ranni cywile nie są najważniejsi. Jedna trzecia Syryjczyków straciła dach nad głową. Większość trafiła do obozów dla uchodźców. Dwie brytyjskie lekarki, Rola i Saleyha, działaczki organizacji humanitarnej Ramię w Ramię z Syrią, postanawiają sprawdzić, jaki jest los syryjskich dzieci. Rola pochodzi z Syrii, z której wyjechała z rodzicami. Mieszka w Londynie. Jest lekarzem pediatrii. Saleyha, lekarka londyńskiego pogotowia ratunkowego i doświadczona wolontariuszka, twierdzi, że tak okrutnej wojny jeszcze nie widziała. Rola i Saleyha przybyły do Syrii dwa dni po ataku chemicznym pod Damaszkiem. Nie bacząc na ryzyko, podjęły się skontrolowania sytuacji w szpitalach finansowanych przez ich brytyjską organizację, która jako jedna z niewielu wysyła wolontariuszy w głąb kraju, gdzie rządowa ochrona zdrowia nie istnieje. Podróż zaczynają w jednym z obozów rozsianych wzdłuż granicy z Turcją. Brakuje leków, sprzętu i personelu do walki z epidemią duru brzusznego. Dzieci nie są szczepione. Trwa systematyczny ostrzał przychodni i szpitali. Gdy świat nadal mówił o przeprowadzonym przez siły rządowe ataku z użyciem broni chemicznej, do szpitala, w którym zjawiła się ekipa BBC, przywieziono dziesiątki ofiar nalotu na pobliską szkołę. Potwornie poparzonych substancją przypominającą napalm uczniów trzeba było transportować do Turcji. Wojna sieje nie tylko spustoszenie materialne. Okaleczone psychicznie jest całe pokolenie młodych Syryjczyków, o których zapomniał kraj i świat.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×