W poszukiwaniu pamięci - neurobiolog Eric Kandel

Auf der Suche nach dem Gedächtnis. Der Hirnforscher Eric Kandel, Niemcy 2008

W 1938 roku 9-letni Eric Kandel musiał opuścić rodzinną Austrię, aby wraz z rodziną szukać schronienia przed złowieszczym widmem nazizmu. Osiadłszy w USA skierował zainteresowania ku medycynie.

  • Czas trwania: 100 minut, Gatunek: Film dokumentalny

W poszukiwaniu pamięci - neurobiolog Eric Kandel w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W 1938 roku 9-letni Eric Kandel musiał opuścić rodzinną Austrię, aby wraz z rodziną szukać schronienia przed złowieszczym widmem nazizmu. Osiadłszy w USA skierował zainteresowania ku medycynie. Poświęcił się badaniom nad wyjątkową zdolnością umysłu: pamięcią. Przez pół wieku pracował jako neurobiolog. Zajęcie to zapewniło mu światowe uznanie i nagrodę Nobla w 2000 roku. W filmie, będącym dokumentalnym portretem Erika Kandela, wątki biograficzne przeplatają się z fascynującymi doniesieniami o najnowszych odkryciach w dziedzinie neurobiologii.

W 1938 roku 9-letni Eric Kandel musiał opuścić rodzinną Austrię, aby wraz z rodziną szukać schronienia przed złowieszczym widmem nazizmu. Osiadłszy w USA, po studiach historycznych i literaturoznawczych, skierował swoje zainteresowania ku medycynie. Pomny tragicznych doświadczeń pobratymców - europejskich Żydów, poświęcił się badaniom nad wyjątkową zdolnością umysłu: pamięcią. Przez pół wieku Kandel pracował jako neurobiolog. Zajęcie to pozwalało mu uporać się z traumą z dzieciństwa spędzonego w cieniu nazistowskiej Rzeszy oraz zapewniło światowe uznanie i nagrodę Nobla w 2000 roku. W filmie, będącym dokumentalnym portretem Erika Kandela, wątki biograficzne przeplatają się z fascynującymi doniesieniami o najnowszych odkryciach w dziedzinie neurobiologii. Wraz z naukowcem widz udaje się na głęboko osobistą wyprawę w głąb pamięci. Podróż ta obejmuje przystanki w rodzinnym dla Kandela Wiedniu, w Nowym Jorku, gdzie na miejscowym Columbia University mieści się laboratorium badacza i wreszcie w centrum ludzkiego mózgu, swoistej składnicy wspomnień. Oto niezwykła eskapada w poszukiwaniu pamięci.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×