Wargacz ze Sri Lanki: leniwy niedźwiedź?

No Time for Sloth: The Sloth Bears of Sri Lanka, Japonia 2016

Film dokumentalny o wargaczach. Filmowcy odwiedzili najstarszy park narodowy na Sri Lance i zarejestrowali życie młodych samców, a także matkę i jej potomstwo.

 • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Wargacz ze Sri Lanki: leniwy niedźwiedź? w telewizji

ZwińRozwiń
 • Środa 11.09.2019 06:10

  TVP 1

 • Wtorek 10.09.2019 12:50

  TVP 1

Twórcy

 • Yukiyo Nakamura Muzyka
 • Toshihiro Muto Zdjęcia
 • Shu Saito Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Film dokumentalny o niedźwiedziach żyjących na Sri Lance. Zwierzęta te uważane są za leniwe. Poruszają się wolno i dużo czasu spędzają w jednym miejscu. Mimo to zaobserwowanie ich na wolności jest niemal niemożliwe, ponieważ populacja nie liczy wielu osobników. Choć wargacze nie wyglądają groźnie, mogą być bardzo niebezpieczne. Mają długie, ostre pazury, które pozwalają im się wspinać na drzewa. Filmowcy odwiedzili najstarszy park narodowy na Sri Lance i zarejestrowali życie młodych samców, a także matkę i jej potomstwo.

Film dokumentalny o niedźwiedziach żyjących na Sri Lance. Mimo iż te zwierzęta są bardzo leniwe, poruszają się powoli i dużo czasu spędzają w jednym miejscu, to prawie nigdy nie można ich zaobserwować na wolności. Są niezwykle rzadkim gatunkiem o prawdziwie unikalnej, ewolucyjnej historii. Wyglądają jak pluszowe misie do przytulania, ale w rzeczywistości są to dzikie zwierzęta, które mogą być bardzo niebezpieczne. Mają długie, ostre pazury, które pozwalają im się wspinać po drzewach. W tym odcinku ekipa odwiedziła najstarszy park narodowy Sri Lanki i śledziła życie młodych samców, a także matkę i jej młode. Udało się sfilmować wiele różnych sytuacji i zachowań, w których znalazły się te zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Zobaczymy rzadki materiał przedstawiający matkę, która nosi swojego małego niedźwiadka na plecach, aby chronić go przed drapieżnikami. Wargacz leniwy jest bardzo płochliwy i prowadzi raczej nocny tryb życia, więc niezwykle trudno go sfilmować. Ale ekipie to się udało. Sri Lanka to wyspiarski kraj w południowej Azji. Na północnym zachodzie wyspy znajduje się Park Narodowy Wilpattu. Park ma 1300 kilometrów kwadratowych powierzchni i jest największy na Sri Lance. Park Narodowy Wilpattu od ponad stu lat jest rezerwatem przyrody. Z powodu wojny domowej przez 25 lat był zamknięty i dopiero od niedawna cokolwiek wiemy o tutejszej faunie. Dla mieszkających w tym rejonie ludzi wargacze mogą być zagrożeniem, ale dla obserwatora z zewnątrz to bardzo bystre stworzenia, wykorzystujące wszystkie bogactwa lasu, w którym żyją. Producent: NHK 2016.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×