Wędrując po Wielkim Murze

Trekking the Great Wall, Niemcy 2011

Chiński Wielki Mur - jeden z największych cudów architektonicznych świata, kryje wiele tajemnic. Angielski pisarz i historyk William Lindesay, który od 20 lat mieszka w Chinach, postanowił je poznać.

 • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Christian Twente

Wędrując po Wielkim Murze w telewizji

ZwińRozwiń
 • Sobota 23.08.2014 06:00

  TVP 2

 • Niedziela 13.04.2014 09:50

  TVP 2

Twórcy

 • Christian Twente Reżyseria
 • TORBJOERN KARVANG Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Chiński Wielki Mur - jeden z największych cudów architektonicznych świata, kryje wiele tajemnic. Angielski pisarz i historyk William Lindesay, który od 20 lat mieszka w Chinach, postanowił je poznać. Budowla przebiega wzdłuż kontynentu przez obszar północnych Chin. Nikt nie wie dokładnie, jaka jest jej długość. Nie ma jednego Wielkiego Muru - jest wiele części, zbudowanych przez różne dynastie w ciągu 2000 lat. Lindesay zabiera widzów do najbardziej odległych miejsc. Jedno z nich to miasto Dunhuang na pustyni Gobi.

Wielki Mur Chiński, jeden z największych cudów architektonicznych świata. Podobno widać go nawet z kosmosu. Ten wspaniały obiekt wojskowy był świadkiem setek bitew i wciąż kryje wiele tajemnic. W filmie towarzyszymy angielskiemu pisarzowi i historykowi Williamowi Lindesayowi, który od 20 lat mieszka w Chinach, a badanie Wielkiego Muru stało się pasją jego życia. Spędził tysiące dni na Murze i przeszedł wzdłuż niego tysiące kilometrów. Wielki Mur Chiński przebiega wzdłuż kontynentu przez cały obszar północnych Chin. Wiele miejsc wzdłuż trasy jest rzadko odwiedzanych, a niektóre są w ogóle nieznane. W 1987 roku Lindesay spełnił swoje marzenie z dzieciństwa. Przeszedł po Murze Chińskim całe 2700 kilometrów. Z tej wyprawy zachowało się niewiele zdjęć, ponieważ nieustannie konfiskowano mu filmy. Cudzoziemcy nie mieli wstępu na większość terenów w Chinach. Te czasy dawno minęły. Chiny otworzyły się na świat, a młody poszukiwacz przygód stał się poważnym naukowcem. 23 lata po swojej pierwszej wyprawie William Lindesay wyrusza ponownie w podróż. Będzie szukał śladów Muru Chińskiego na obszarze całego szlaku. Nie ma bowiem jednego Wielkiego Muru. W Chinach północnych jest ich wiele, zbudowanych przez różne dynastie w ciągu 2000 lat. Lindesay zabiera widzów do najbardziej odległych miejsc, oddalonych 2300 kilometrów na zachód od Pekinu. Jedno z takich miejsc to miasto Dunhuang na pustyni Gobi. W drgającym, gorącym powietrzu ciemna wstążka na horyzoncie wygląda jak miraż. W rzeczywistości są to ruiny fortyfikacji wznoszące się na całkowitym pustkowiu. Naukowcy uważają, że jest to jeden z najcenniejszych fragmentów Wielkiego Muru Chińskiego, wybudowany 2100 lat temu za czasów dynastii Han. Wiódł tędy Jedwabny Szlak. Kupcy z pustyni Azji Środkowej wjeżdżali w tym miejscu do Chin, a następnie udawali się na wschód w głąb kraju. Zbudowana ponad 2000 lat temu fortyfikacja wygląda zupełnie inaczej niż znany nam fragment muru niedaleko Pekinu. Nie jest z kamienia, a jednak konstrukcja i materiał (trzcina i otoczaki) wytrzymały tysiące lat. Czego ten mur bronił tak daleko od cywilizacji? Władcy z dynastii Han chcieli otworzyć cesarstwo na handel z Zachodem, dlatego zabezpieczyli wschodni kraniec tego, co potem było znane jako Jedwabny Szlak. Chińska dynastia Han okupowała "korytarz" Gansu, który biegł wzdłuż Jedwabnego Szlaku pomiędzy północnymi stepami i podgórzem Himalajów. Była to prawdziwa granica, nie tylko dzieląca ludzi, ale również różne style życia. Nikt nie wie dokładnie, jak długi jest Wielki Mur Chiński. Wciąż jest wiele murów i historii do odkrycia. William Lindesay nie przestanie wędrować po Wielkim Murze, dopóki ich wszystkich nie pozna.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×