Węgierski łącznik

Polska 2006

29 maja 2006 roku w Budapeszcie odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci Wacława Felczaka - patrioty, legendarnego żołnierza podziemia i twórcy sieci kurierskiej, łączącej okupowaną Polskę z Europą.

  • Czas trwania: 25 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Węgierski łącznik w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

29 maja 2006 roku w Budapeszcie odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci Wacława Felczaka - wybitnego patrioty, legendarnego żołnierza podziemia i twórcy niezwykle sprawnej sieci kurierskiej, łączącej okupowaną przez Niemców Polskę z Europą. Uczestnikami uroczystości byli także przyjaciele Wacława Felczaka. Było to opowiadanie o współpracy i przyjaźni pomiędzy Polakami i Węgrami w ekstremalnych okolicznościach II wojny światowej.

29 maja 2006 roku w Budapeszcie zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica ku czci Wacława Felczaka - wybitnego patrioty, legendarnego żołnierza podziemia i twórcy niezwykle sprawnej sieci kurierskiej łączącej okupowaną przez Niemców Polskę z Europą. Temu wydarzeniu towarzyszyć będą dodatkowe uroczystości. Całość organizuje Instytut Kultury Polskiej w Budapeszcie. Obecny będzie Andrzej Przewoźnik oraz przedstawiciele Rządu RP. Uczestnikami uroczystości będą także przyjaciele Wacława Felczaka, co daje być może ostatnią (ze względu na ich wiek) możliwość uzyskania relacji z pierwszej ręki. Będzie to opowiadanie o współpracy i przyjaźni pomiędzy Polakami i Węgrami w ekstremalnych okolicznościach II wojny światowej. Współpraca ta jest przykładem i punktem odniesienia. Powinna być kontynuowana także dzisiaj, w interesie obu narodów, w już pokojowej rzeczywistości Unii Europejskiej. Wacław Felczak urodził się 29 maja 1916 roku we wsi Golbice w dawnej ziemi łęczyckiej. Uczył się w Płocku i Toruniu. W 1934 roku rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Skończył je w 1938 roku, ale ponieważ już w czasie studiów zafascynował się Węgrami i ich historią, w tym samym roku wyjechał do Budapesztu jako stypendysta Rządu RP. Wrócił do Polski latem następnego roku. Po wybuchu wojny związał się z politycznym podziemiem. W kwietniu 1940 roku podjął służbę kurierską jako łącznik kraju z Rządem RP na uchodźstwie. Stworzył regularną łączność kurierską między Warszawą i Budapesztem. Pierwsze informacje o prześladowaniach Żydów w Generalnym Gubernatorstwie dotarły na Zachód via Węgry - podaje Tadeusz Kopyś w publikacji IPN. Przekazał je Tadeusz Chciuk-Celt, który najpierw sam był kurierem, później zaś został zrzucony do kraju jako "cichociemny" z misją rządu emigracyjnego. Wracał na Zachód przez Budapeszt. Towarzyszył mu w podróży ks. Varga z Balatonboglár.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×