Wenecja nieznana

Venise Secret, Francja 2007

Po Wenecji oprowadzą widzów znamienici wenecjanie: dziedziczka dożów, potomek rodu kupców jedwabnych, kustosz weneckich muzeów, dyrektor artystyczny La Fenice Sergio Segalini i inżynier Ivano Turlon.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Wenecja nieznana w telewizji

ZwińRozwiń
  • Niedziela 15.08.2010 09:50 Odcinek 2

    TVP 2

  • Niedziela 08.08.2010 09:55 Odcinek 1

    TVP 2

  • Środa 19.05.2010 11:50 Odcinek 2

    TVP 2

  • Wtorek 18.05.2010 11:50 Odcinek 1

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Po Wenecji oprowadzą widzów znamienici wenecjanie: dziedziczka dożów Martina Grimani, potomek rodu kupców jedwabnych Nicolo Rubelli, kustosz weneckich muzeów Giandomenico Romanelli, dyrektor artystyczny La Fenice Sergio Segalini i odpowiedzialny za kanały inżynier Ivano Turlon. Mieszkańcy Wenecji nauczyli się żyć na wodzie, która nadała miastu niepowtarzalny charakter, ale też stała się dla niego zagrożeniem. Iwano Turlon próbuje znaleźć rozwiązanie problemu. Jest pewien, że podwyższenie brzegów kanałów zmniejszy skutki powodzi.

Przez ponad dziesięć stuleci Wenecja była potęgą handlową, stolicą sztuki i finansów. Współcześnie jest przede wszystkim atrakcją turystyczną. W ciągu roku miasto odwiedza 14 milionów turystów. Każdy przemierza obowiązkową trasę: plac św. Marka - handlowa dzielnica i most Rialto. Ale Wenecja to coś więcej niż plac św. Marka, pałac Dożów czy Rialto. Tym razem po mieście oprowadzą widzów znamienici wenecjanie: dziedziczka dożów Martina Grimani, potomek rodu kupców jedwabnych Nicolo Rubelli, kustosz weneckich muzeów Giandomenico Romanelli, dyrektor artystyczny La Fenice Sergio Segalini i odpowiedzialny za kanały inżynier Ivano Turlon. Martina jest wenecjanką od pokoleń, fascynuje ją historia i architektura miasta. Dziś oprowadza po Wenecji nieznanej, ukrytej tuż obok najbardziej uczęszczanej dzielnicy. Odwiedza przyjaciółkę, która ma w mieszkaniu... studnię. To prawdziwa rzadkość, nawet w Wenecji. Zaskakujące jest to, że poziom wody się nie zmienia. I woda na pewno jest świeża, bo nie ma nieprzyjemnego zapachu. Druga niespodzianka to ogród na tyłach budynku. Można się poczuć jak na wsi. Ekipa filmowa wraca do ruchliwej, handlowej dzielnicy Rialto. W XVI wieku była to dzielnica kurtyzan. Mieszkało ich tu ponad 11 tysięcy. Ślady ich obecności zostały do dziś. Jeden z mostów nosi oryginalną i dość zabawną nazwę: Ponte delle Tette (tette to inaczej biust). W XVI - wiecznej Wenecji żyło wielu homoseksualistów, dlatego władze nakazały mieszkającym tu kurtyzanom, by siedziały w oknach z odsłoniętymi piersiami i w ten sposób prowokowały młodzieńców do myślenia o kobietach, a nie o mężczyznach. Słynny Pałac Dożów jest symbolem potęgi Republiki Weneckiej. W rolę przewodnika wciela się Giandomenico Romanelli, kustosz najważniejszych muzeów Wenecji, chodząca encyklopedia miasta. W całym pałacu widać świadectwa splendoru Republiki Weneckiej. Imponująca jest Sala Wielkiej Rady, największe i najpiękniej ozdobione pomieszczenie pałacu - miejsce obrad weneckich patrycjuszy. Turyści mogą tutaj podziwiać dzieła najwybitniejszych twórców zło

Komentarze

Skomentuj
  • lupus (gość)

    Super film ... Wenecja zawsze piękna i ciekawa. Rozumiem ,że II odcinek za tydzień ! Brawo za wyemitowanie filmu ! Wreszcie od roku zobaczyłem coś w TVP 2

    08.08.2010 15:59
  • madziek83 (gość)

    Genialny program, nareszcie coś naprawdę interesującego w niedzielny poranek. Przydałoby si e więcej tak wartościowych programów. Kiedy kolejny odcinek?

    08.08.2010 13:57

Dodaj komentarz

    Ocena społeczności: - Głosów: 0

    Hity dnia

    Wszystkie hity »

    Logowanie

    Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

    ×