West Side Story

West Side Story, USA 1961

Musical, który zdobył aż 10 Oscarów - w tym jako najlepszy film. Tragedia Romea i Julii przeniesiona do nowojorskich slumsów lat 50. XX wieku. W rolach głównych Natalie Woods i Richard Beymer.

 • Czas trwania: 145 minut, Gatunek: Musical
 • Reżyseria: Jerome Robbins, Robert Wise

West Side Story w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Jaime Rogers jako Loco
 • Gus Trikonis jako Indio
 • Ned Glass jako Doc
 • William Bramley jako Krupke
 • Tony Mordente jako Action
 • David Winters jako A-rab
 • Eliot Feld jako John
 • Bert Michaels jako Snowboy

Więcej »

Twórcy

 • Robert Wise Producent
 • Walter Mirisch Producent
 • Saul Chaplin Producent
 • Ernest Lehman Scenariusz
 • Daniel L. Fapp Zdjęcia
 • Hal Bell Choreografia
 • Peter Gennaro Choreografia
 • Howard Jeffrey Choreografia

Więcej »

Opis programu

ZwińRozwiń

USA, lata 50. XX w. Obszar zachodniego wybrzeża Manhattanu staje się polem walki między dwoma gangami. Bernardo to przywódca portorykańskich Sharksów. Ich przeciwnikami są biali Amerykanie zwani Jetsami, na których czele stoi Riff. Tony jest jego przyjacielem i zarazem byłym liderem grupy. Chłopak zakochuje się w Marii, siostrze Bernarda. Zakochani spotykają się potajemne i planują razem uciec. Tymczasem oba gangi szykują się do ostatecznego starcia. Zwycięzca pojedynku przejmie kontrolę nad dzielnicą. Tony i Maria usiłują zapobiec tragedii.

"Film dostał 11 nominacji do Oscara i aż 10 statuetek, przez co jest najbardziej uhonorowanym musicalem filmowym w historii... [b][a]http://www.telemagazyn.pl/aktualnosci/recenzje/19225,west-side-story-film-recenzja-opinie-ocena,id,t.html ;czytaj więcej[/a][/b]"

80 - latek Robert Wise, wieloletni prezydent Amerykańskiej Akademii Filmowej, niemal całe życie poświęcił kinu. Zaczynał jako goniec w jednej z wytwórni filmowych. Potem pracował jako szef montażu przy filmie "Obywatel Kane" Orsona Wellesa. W 1944 r. debiutował jako reżyser. W jego dorobku są filmy wszystkich gatunków: science fiction - "Dzień w którym ziemia zamarła", demaskatorskie dramaty zza kulis boksu - "Zmowa" i "Między linami ringu", adaptacje sztuk teatralnych - "Dwoje na huśtawce". Sławę jednak zawdzięcza musicalowi. "West Side Story" z muzyką Leonarda Bernsteina i choreografią Jerome'a Robbinsa powstał w 1957 r. i został wystawiony w sławnym teatrze Wintergarden na Brodwayu. Cieszył się ogromnym powodzeniem - na scenie utrzymał się 6 lat. W 1961 r. wytwórnia filmowa współpracująca z "United Artists" zakupiła prawa do sfilmowania musicalu. Współpraca reżyserska Roberta Wise'a z choreografem J. Robbinsem dała rezultat rewelacyjny. Wersja filmowa nie tylko dorównała teatralnemu oryginałowi, ale nawet zdystansowała go pod względem efektu artystycznego. Musical amerykański dusił się w kosztownych dekoracjach i odcinał od wszelkich związków z rzeczywistością. "West Side Story" ożył, co sprawiło wyprowadzenie sztuki w plener. Akurat na zachodnim wybrzeżu Manhattanu, przy 68 Ulicy, w sercu tytułowego West Side'u, wyburzono rozległy teren pod budowę Lincoln Center. Filmowcyuzyskali prawo objęcia na parę tygodni w posiadanie kilku pustych domów, które zaadaptowano dla potrzeb filmu. W tym naturalnym środowisku rozgrywał się w rytm muzyki dramat współczesnych "Romea i Julii". Skłócone klanyMontecchich i Capulettich ze średniowiecznej Werony zastąpione zostały przez młodzieżowe gangi białych Jets i portorykańskich Sharks. Romeo nazywa się Tony i nie jest w bandzie postacią pierwszoplanową. Szefuje jej gwałtowny i brutalny Riff. Tony wyróżnia się opanowaniem i ogładą. Na sobotnim balu spotyka Marię. Młodzi się pokochają, zanim Tony zorientuje się, że Maria pochodzi z wrogiego portorykańskiego klanu, a jej bratem jestBernardo, szef znienawidzonych Sharks. Dalej wszystko rozwija się zgodnie z tragicznym fatum. Jerome Robbins, wielki tancerz i choreograf amerykański, jest wraz z George ' em Balanchinem - twórcą nowoczesnego baletu amerykańskiego, a także wielkim inscenizatorem musicali. "West Side Story" uchodzi za jego największe dzieło. Na film spadł deszcz Oscarów. Było ich aż 10: za reżyserię, scenografię, kostiumy, montaż, zdjęcia, muzykę, dźwięk, role drugoplanowe i za najlepszy film 1962 roku. Najwybitniejsze role zagrali w filmie George Chaliris jako Bernardo, znakomity tancerz, przez kilka lat podpora baletu amerykańskiego i Russ Tamblyn, który wcielił się w gwałtownego i bezwzględnego Riffa. WEST SIDE STORY Film muzyczny, 147 min, USA 1961 Reżyseria: Robert Wise Występują: Natalie Wood, Richard Beymer, George Chaliris, Rita Moreno, Russ Tamblin, Tucker Smith, David Winters, Tony Mordente, Simon Oakland

Komentarze

Skomentuj
 • Warszawiak (gość)

  Zastanawiam się, dlaczego Telewizja Polska jest tak durna, że wszędzie pakuje ścieżki dźwiękowe z lektorem i nie daje napisów. Z uwagi na powyższe nad kurwizję przedkładam TVN, gdzie druga ścieżka dżwiękowa jest zawsze w oryginale i zawsze są napisy.

  12.12.2021 16:24

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.5 Głosów: 15

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×