Wielkanocne wypieki w Europie

Pinzen, Fladen, süe Zöpfe Osterzauber in Europa, Austria 2017

Dokument o wypiekach przygotowywanych z okazji świąt wielkanocnych. W Bernie, zgodnie z ewangelickim zwyczajem, na Wielkanoc piecze się Osterfladen. To rodzaj wykwintnej tarty.

  • Czas trwania: 44 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Anita Lackenberger

Wielkanocne wypieki w Europie w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Anita Lackenberger Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument o wypiekach przygotowywanych z okazji Świąt Wielkanocnych. Różnorodność wielkanocnych przysmaków wynika z różnic religijnych i specyfiki regionalnej, ale jeden składnik jest szczególnie ważny - to drożdże. Bez nich nie powstałoby wiele świątecznych specjałów, takich jak colomba pasquale z Włoch i reindling z Karyntii w Austrii. W Bernie, zgodnie z ewangelickim zwyczajem, na Wielkanoc piecze się osterfladen. To rodzaj wykwintnej tarty. Tortownice lub formy do tart wykłada się kruchym ciastem, smaruje dżemem i posypuje rodzynkami.

Film dokumentalny opowiadający o tradycyjnych wypiekach, które są specjalnie przygotowywane w całej Europie na okres świąt wielkanocnych. Dla wielu osób Wielkanoc zaczyna się wraz z wiosną - kwiatami, słońcem i wielkanocnymi wypiekami. Przebudzeniu przyrody i początkowi życia towarzyszy kulinarne bogactwo i różnorodne tradycje. Nasza wielkanocna podróż kulinarna rozpoczyna się na północy Niemiec. Łaba powoli i majestatycznie płynie w kierunku Morza Północnego. Statki zmierzają w górę rzeki do Hamburga. Wiosną lśni woda, powracają wędrowne ptaki. Szeroka różnorodność wielkanocnych przysmaków jest wynikiem różnic religijnych i specyfiki regionalnej, ale jeden składnikjest szczególnie ważny, to drożdże. Bez nich wiele świątecznych specjałów, takich jak Colomba Pasquale z Włoch i Reindling z Karyntii w Austrii, byłoby nie do wykonania. Produkcja kilkuset sztuk Osterpudel w sezonie świątecznym wymaga sporo siły. Oprócz mąki pszennej, mleka, wody, drożdży, jajek i niewielkiej ilości margaryny, szczypty soli i cukru - w cieście musi być dużo rodzynek. Soczyste rodzynki nadają ciastu wyjątkowy smak. W Bernie zgodnie z ewangelickim zwyczajem na Wielkanoc piecze się Osterfladen. To rodzaj wykwintnej tarty. Tortownice lub formy do tart wykłada się kruchym ciastem, smaruje dżemem morelowym i posypuje rodzynkami. Na Wielkanoc w ofercie pojawiają się najbardziej wymyślne wypieki w najróżniejszych kształtach. Oczywiście nie może zabraknąć baranków, uważanych za symbol życia. Niezwykle różnorodnetradycje wielkanocne, także kulinarne, obserwujemy w Polsce. W okolicach Tarnowa typowym ciastem wielkanocnym jest babka z rzadkiego ciasta i oleju, której nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Wypieki wielkanocne mają w Polsce długą tradycję. W Karyntii na stole pojawia się Reindling, czyli drożdżowa babka. Najpierw się ją błogosławi, potem kroi. Wśród dzieci popularna jest zabawa wielkanocna, walatka, czyli stukanie się jajkami. W Słowenii nie można sobie wyobrazić Wielkanocy bez najróżniejszych strudli, ciast i chlebów drożdżowych. Najważniejsze jest ciasto warstwowe - potratna potica. Tradycyjnie liguryjska torta pasqualina może mieć do 33 warstw, każda symbolizuje rok życia Chrystusa.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×