Wielki odlot

Magic Trip, USA 2011

Dokument poświęcony epoce beatników. Archiwalne materiały pokazują różnice pomiędzy poszukującymi wolności podróżnikami z Zachodniego Wybrzeża a chłodnymi intelektualistami z Nowego Jorku.

 • Czas trwania: 110 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Alison Ellwood, Alex Gibney

Wielki odlot w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Alison Ellwood Reżyseria
 • Alex Gibney Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument poświęcony epoce beatników. W 1964 roku Ken Kesey, autor „Lotu nad kukułczym gniazdem”, wyjechał z przyjaciółmi w podróż do Nowego Jorku. Sama droga była ważniejsza niż jej cel. Kompanem Kesey’a był wówczas m.in. Neal Cassady - amerykańska ikona kultury, uwieczniony w książce Kerouaka pt. „W drodze”. Podróż została sfilmowana, ale zdjęcia ujrzały światło dzienne dopiero teraz. Archiwalne materiały pokazują różnice pomiędzy poszukującymi wolności podróżnikami z Zachodniego Wybrzeża a chłodnymi intelektualistami z Nowego Jorku.

Kiedy tak naprawdę zaczęły się lata 60-te XX wieku? Można zaryzykować twierdzenie, iż wtedy, gdy w 1964 roku Ken Kesey, autor „Lotu nad kukułczym gniazdem”, wyjechał z przyjaciółmi w legendarną podróż autobusem do Nowego Jorku. Chciał obejrzeć z kolegami szumnie zapowiadaną Wystawę Światową, która miała udowodnić przewagę cywilizacyjną USA nad resztą świata. Pasażerowie zaadaptowanego autobusu chcieli zbadać, czym jest wolność i jakie są jej granice. Sama podróż była ważniejsza niż jej cel. Kompanem Kesey’a był wówczas m.in. Neal Cassady - amerykańska ikona kultury, uwieczniony w książce Kerouaka pt. „W drodze”. Chcieli zrobić film z podróży i w tym celu nagrali wiele godzin materiału. Filmu nigdy nie udało się ukończyć, a klisze pozostały nietknięte. Reżyserzy dokumentu „Wielki odlot” otrzymali jako pierwsi dostęp do archiwalnych zdjęć, nakręconych 48 lat temu. Archiwalne materiały ze spotkań z Ginsbergiem i Kerouakiem są bezcenne, ale jednocześnie pokazują różnice pomiędzy poszukującymi wolności podróżnikami z Zachodniego Wybrzeża a chłodnymi intelektualistami z Nowego Jorku. Film był pokazywany na Sundance 2011, Berlinale 2011 i PLANETE+ DOC 2012.

Komentarze

Skomentuj
 • oasdcpo (gość)

  Super.

  POLECAM KSIĄŻKĘ ''DROP CITY'' To rozumieją stare brudasy :) pozdrawiamy

  17.02.2013 19:45

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 5.3 Głosów: 3

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×