Wojna na Arktyce

War in the Arctic, Niemcy 2007

Przy wykorzystaniu zeznań naocznych świadków, wcześniej niepublikowanych materiałów archiwalnych i nagrań z prywatnych zbiorów program pokazuje oblicze II wojny światowej w odległych zakątkach świata.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Wojna na Arktyce w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W 1940 roku siły niemieckie zajęły Danię i Norwegię praktycznie w ciągu jednej nocy. Europa Północna była wyjątkowo ważna dla hitlerowskich Niemiec. Bez zabezpieczenia sobie dostępu do skandynawskich źródeł takich kruszców jak żelazo i nikiel Niemcy nie byliby w stanie kontynuować wojny przez dłużej niż rok. Przy wykorzystaniu zeznań naocznych świadków, wcześniej niepublikowanych materiałów archiwalnych i nagrań z prywatnych zbiorów program pokazuje oblicze II wojny światowej w odległych zakątkach świata.

Nawet na bezkresach wiecznego lodu II wojna światowa odcisnęła swoje piętno - była to wojna o dostęp do zasobów mineralnych i udział w strategicznych interesach. W 1940 roku siły niemieckie zajęły Danię i Norwegię praktycznie w ciągu jednej nocy. Europa Północna była wyjątkowo ważna dla hitlerowskich Niemiec. Bez zabezpieczenia sobie dostępu do skandynawskich źródeł takich kruszców jak żelazo i nikiel Niemcy nie byliby w stanie kontynuować wojny przez dłużej niż rok. Przy wykorzystaniu zeznań naocznych świadków, wcześniej niepublikowanych materiałów archiwalnych i nagrań z prywatnych zbiorów program przypomina jeden z najmniej znanych rozdziałów II wojny światowej i pokazuje dlaczego wojna toczyła się nawet na tak odległych i bezludnych obszarach świata jak Arktyka.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×