Wojna Restrepo

Restrepo: Outpost Afghanistan, USA 2011

Film o amerykańskim plutonie skierowanym do bazy w Dolinie Korengal. Prawie 70% bomb zrzuconych w Afganistanie spada właśnie tutaj. Pozycje Amerykanów są ostrzeliwane kilka razy dziennie.

 • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Wojna Restrepo w telewizji

ZwińRozwiń
 • Poniedziałek 18.02.2013 23:50

  TVP 2

 • Piątek 02.11.2012 20:30

  Polsat Play

 • Wtorek 13.09.2011 22:50

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Film o amerykańskim plutonie skierowanym do bazy w Dolinie Korengal. Prawie 70% bomb zrzuconych w Afganistanie spada właśnie tutaj. Pozycje Amerykanów są ostrzeliwane kilka razy dziennie z broni maszynowej, granatników i moździerzy. Ponad 50 marines zginęło w walkach o piękną dolinę, przez którą talibowie sprowadzają zaopatrzenie z Pakistanu. Ekipa filmowa przez kilka miesięcy towarzyszyła żołnierzom, którzy klną pod gradem kul, płaczą nad kolegami dogorywającymi na ich oczach. Są bezradni, gdy próbują przekonać Afgańczyków do współpracy.

Pełnometrażowa wersja prezentowanego przez nas dokumentu została nagrodzona na festiwalu w Sundance oraz nominowana do Oskara i entuzjastycznie przyjęta przez krytykę. Film opowiada o amerykańskim plutonie skierowanym do bazy w słynnej Dolinie Korengal. Prawie 70% bomb zrzuconych w Afganistanie spada właśnie tutaj. Pozycje Amerykanów są ostrzeliwane kilka razy dziennie z broni maszynowej, granatników i moździerzy. Ponad 50 marines zginęło w bezowocnych walkach o piękną dolinę, przez którą talibowie sprowadzają zaopatrzenie z Pakistanu. Największą wartością filmu jest realizm. Ekipa przez wiele miesięcy towarzyszyła żołnierzom, którzy nie raczą nas sztucznym patriotyzmem i politycznie poprawnymi sloganami. Klną pod gradem prawdziwych kul. Płaczą nad kolegą dogorywającym na ich oczach. Są autentycznie bezradni, gdy próbują przekonać do współpracy Afgańczyków z wioski zbombardowanej przez alianckie lotnictwo. Nie usłyszymy, co twórcy filmu sądzą o tej wojnie, ale zobaczymy jej ponure realia, ponieważ kamerę ustawiono blisko zdarzeń. Jak blisko? Jeden z reżyserów, Tim Hitherton, zginął w kwietniu tego roku, kiedy zbierał materiały do reportażu w oblężonej przez siły Kadafiego Misracie.

Komentarze

Skomentuj
 • tom (gość)

  Warto obejrzeć. Dokument bez zbędnych kolorowanek i upiększeń.

  13.09.2011 20:45

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×