Wołanie o równość

Call At Justice, Niemcy 2011

Opowieść o konfliktach, porozumieniu, wolności i represji w krajach byłego bloku wschodniego, widzianych z perspektywy zachodnioeuropejskich filmowców.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Wołanie o równość w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Po upadku żelaznej kurtyny w Europie wschodniej zawitała demokracja, a wraz z nią pojawiły się nietolerancja i prześladowania. Młodzi ludzie z Polski, Rosji i Gruzji wypowiadają się na temat wolności i praw człowieka. Autorzy poruszają temat homoseksualizmu w Polsce, ukazują wyzwania, stojące przed młodymi Gruzinami, którzy zdążyli już doświadczyć wojny z Rosją oraz ciągłego ograniczania ich swobód przez rząd, a także w jaki sposób dynamiczni przedstawiciele nowej generacji w Rosji starają się zmienić zastały system pracą u podstaw.

Minęło ponad 20 lat od upadku żelaznej kurtyny. Europa wschodnia nagle przestała być regionem ponurym, nieprzyjaznym i tajemniczym, jak postrzegali ją ludzie Zachodu. Wraz z demokracją w byłych demoludach pojawiają się jednak też nietolerancja i prześladowania. Twórcy dokumentu „Wołanie o równość” postanowili przyjrzeć się młodym ludziom z trzech krajów - Polski, Rosji i Gruzji, aby poznać ich zdanie na kluczowe zagadnienia wolności i praw człowieka. „Mamy prawa i swobody zagwarantowane przepisami, a polskie przepisy stosują się do europejskich standardów. (...) Jest też swoboda i tolerancja, która pochodzi od społeczeństwa. Tego trzeba się nauczyć - żadne prawo tak łatwo nie zmieni realiów. Choć jesteśmy na dobrej drodze” - przekonuje 23-letni Mikołaj. W 2007 roku Europejski Trybunał praw Człowieka uznał, że zakazy parad społeczności gejowskich, jakie usiłowały wprowadzać ówczesne polskie władze, stanowią pogwałcenie wolności zgromadzeń i zrzeszania się obywateli. Jednocześnie jednak zdecydowana większość Polaków wciąż uważa homoseksualizm za coś nienaturalnego. Prawdziwą sztuką jest więc osiągnięcie kompromisu, choć postaci takie jak, były przewodniczący Młodzieży Wszechpolskiej Krzysztof Bosak oraz niegdysiejszy prezes Kampanii Przeciw Homofobii Tomasz Szypuła różnią się w swych poglądach diametralnie. Zupełnie inne wyzwania stoją przed młodymi Gruzinami, którzy zdążyli już doświadczyć wojny z Rosją oraz ciągłego ograniczania ich swobód przez rząd. Tymczasem w Rosji dynamiczni przedstawiciele nowej generacji starają się zmienić zastały system pracą u podstaw. Wszystkich ich czeka ogrom pracy, lecz ta musi zostać wykonana. A zacząć należy jak najszybciej. „Wołanie o równość” to opowieść o konfliktach, porozumieniu, wolności i represji w krajach byłego bloku wschodniego, widzianych z perspektywy zachodnioeuropejskich filmowców. „Czego naprawdę pragnę? Żyć tak, jak tego chcę” - słowa 18-letniej Jekateriny z Rosji wydają się najlepiej wyrażać marzenia wszystkich bohaterów tego filmu, niezależnie od ich postaw i poglądów.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×