Wpisany w gwiazdę Dawida... krzyż

Polska 1997

Ksiądz Romuald Jakub Weksler-Waszkinel jako niemowlę został uratowany z getta w Święcianach na Wileńszczyźnie. Wychowywał się w polskiej rodzinie, nie wiedząc o swoich żydowskich korzeniach.

 • Czas trwania: 30 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Wpisany w gwiazdę Dawida... krzyż w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Ksiądz Romuald Jakub Weksler-Waszkinel jako niemowlę został uratowany z getta w Święcianach na Wileńszczyźnie. Jego żydowska matka, błagając późniejszą polską matkę o uratowanie syna, zapewniła ją, że chłopiec zostanie księdzem katolickim. Nie wiedząc o tym, wypełnił jej testament. Do polskiego imienia i nazwiska dodał imię i nazwisko żydowskiego ojca. W filmie opowiada o własnym losie i przemyśleniach, które doprowadziły go do spokoju wewnętrznego. Zawiesił na szyi Gwiazdę Dawida z wpisanym w nią krzyżem, na znak więzi łączących obie religie.

Wychowywał się w rodzinie głęboko wierzących katolików. Zdziwił go więc opór ojca, gdy przed maturą oświadczył, że po jej zdaniu wstąpi do seminarium duchownego. Wbrew postawie ojca, zrealizował swe postanowienie. Przed dopuszczeniem do święceń przełożeni seminarium poinformowali go, że jego metryka jest podrobiona, istnieją zatem wątpliwości, czy jest ochrzczony. Wtedy powróciły odległe wspomnienia z dzieciństwa. Wtedy też, ulegając jego naciskom, matka wyznała mu prawdę. Dowiedział się, że jest Żydem uratowanym z getta w Święcianach na Wileńszczyźnie. Dowiedział się też, że jego żydowska matka błagając późniejszą polską matkę o uratowanie niemowlęcia, zapewniła ją, iż chłopiec w przyszłości zostanie katolickim księdzem. Poczuł się wówczas tak, jakby podświadomie wypełnił jej testament. Po rozpaczliwych poszukiwaniach ziomków w Izraelu i swojej tożsamości, bohater filmu do polskiego imienia i nazwiska dodał imię i nazwisko swojego żydowskiego ojca. Dziś ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel powtarza: "Jestem Żydem od Jezusa; jeśli przeżyłem, to po to, by to głośno mówić". W filmie, nie kryjąc łez wzruszenia, opowiada o swoim dramatycznym losie, zwierza z rozterek i przemyśleń, które doprowadziły go do spokoju wewnętrznego i pewności. I on, katolicki kapłan, zawiesił na szyi gwiazdę Dawida z wpisanym w nią krzyżem, na znak nierozerwalnych więzi łączących obie religie.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×