Współwinny. Historia chińskiego dysydenta

Complicit, Francja 2017

W Chinach produkuje się ponad 90% światowej elektroniki użytkowej - laptopy, tablety, smartfony. Według oficjalnych danych co pięć godzin jeden pracownik ulega zatruciu toksycznymi chemikaliami.

  • Czas trwania: 58 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Heather White, Lynn Zhang

Twórcy

  • Christopher Seward Scenariusz
  • Freddie Bryant Muzyka
  • Heather White Reżyseria
  • Lynn Zhang Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

W Chinach produkuje się ponad 90% światowej elektroniki użytkowej - laptopy, tablety, smartfony. Według oficjalnych danych co pięć godzin jeden pracownik ulega zatruciu toksycznymi chemikaliami używanymi do wytwarzania elektroniki. W efekcie zatrucia pracownicy chorują m.in. na białaczkę, porażenie układu nerwowego, mają problemy z oddychaniem i krążeniem. Oficjalne dane o zatruciach i zachorowaniach są zaniżone, a prawda jest jeszcze tragiczniejsza. Bohaterowie filmu walczą o poprawę warunków pracy w chińskich fabrykach.

Film dokumentalny. Obecnie w Chinach produkuje się ponad 90% światowej elektroniki użytkowej - laptopy, tablety, smartfony. Według oficjalnych danych, co pięć godzin, jeden pracownik zostaje tu poważnie zatruty toksycznymi chemikaliami używanymi do wytwarzania tych produktów. Kończy się to białaczką, porażeniem układu nerwowego czy problemami z oddychaniem i krążeniem. Ale prawdziwe dane na ten temat są dużo tragiczniejsze. Ten film powstawał przez trzy lata. Filmowcy śledzili chińskich aktywistów związanych z walką o ochronę pracowników. Bohaterowie filmu to Yi Yeting i grupa działaczy - robotników walczących o poprawę warunków pracy w fabrykach. Walczą oni o własne zdrowie, które w efekcie pracy w szkodliwych warunkach jest w bardzo złym stanie. Yi Yeting uczy się prawa pracy w celu przygotowania prawnego pozwu przeciwko jego byłym pracodawcom. Następnie tworzy spółdzielnię prawniczą w celu obrony i edukowania innych pracowników zatrutych, chorych i zatruwanych. Podobnie jak w przypadku skorumpowanych urzędników, działacze przenikają do fabryk produkujących niektóre z największych na świecie marek, aby zabezpieczyć dowody przeciwko pracodawcom. USA 2017 Producent: Cadmium and Cotton LLC

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×